Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kavarna - informace o letovisku

Na severovýchodě Bulharska se na pobřeží Černého moře rozkládá asi 12 tisícové město Kavarna, které je z turistického hlediska velmi atraktivní. Je krásnou ukázkou citlivého propojení starého historického města plného památek s moderní výstavbou. Zajímavé není jen samotné město, ale také jeho okolí tvořené krásnou nedotčenou přírodou.

Nedaleko Kavarny vybíhá do Černého moře mys Chirakman, na jehož úpatí se nachází jeskyně, která byla podle archeologických průzkumů obydlena již v neolitické éře, tedy v letech 7000 až 3000 př. n. l. Samotná Kavarna byla založena někdy ve starověku, na místě původní thrácké vesnice. V 5. století před Kristem byla obsazena Řeky, pro něž bylo město důležité zejména pro svou strategickou a obrannou polohu v zátoce. Ke kladům patřila také úrodná půda zajišťující obyvatelům dostatek potravy.

Rozvoj města byl ukončen v 1. století před Kristem, kdy Kavarnu zasáhlo katastrofální zemětřesení. Tehdy se část mysu Chirakman společně s podstatnou částí města potopila do moře. Zbylá část města se postupně z katastrofy vzpamatovala a v římském období už Kavarna zase vzkvétala. Celé 7. století po Kristu se neslo ve znamení nájezdů slovanských a prvotních bulharských kmenů. Tyto kmeny zde vytvářely nová osídlení. V období středověku byla Kavarna známým a dobře prosperujícím centrem obchodu. V 17. století však bylo město zničeno Turky. Do bulharské historie se Kavarna zapsala také krvavým povstáním za svobodu v roce 1877.

Do povědomí turistů se Kavarna dostala již na počátku 20. století, kdy se stala také hlavním kulturním a ekonomickým centrem celého regionu. V současnosti okouzluje úzkými křivolakými uličkami a širokými bulváry, které jsou lemovány nejrůznějšími obchůdky, kavárnami a restauracemi. Kavarna je přitažlivá také z historického hlediska, podařilo se zde dochovat mnoho významných památek. Za vidění stojí městské hradby, raně křesťanská bazilika, řada středověkých kostelů i veřejných budov. Po městě jsou rozesety fontány i množství pozoruhodných uměleckých děl. Součástí Kavarny jsou i lázně. O ubytování turistů se starají četné moderní hotely i menší penziony. 

Městečko neleží přímo na pobřeží, ale asi 2 km od něj. Jižně od centra se nachází uměle vybudovaná pláž lemující malou zátoku. Kromě pláže se v zálivu nachází také malý jachetní přístav a rybářská základna. Západní strana zálivu je lemována 110 metrů vysokými vápencovými skálami mysu Chirakman. Kavarna leží v místech jedinečné přírodní krásy, má tak ideální základ pro rozvoj cestovního ruchu a ekoturistiky. Planina Dobrudzha je zde protnuta roklí, která se postupně svažuje až do Černého moře.  Kavarnu rádi vyhledávají milovníci golfu, leží totiž blízko tří úchvatných 18jamkových hřišť – Light House Golf Resort, BlackSeaRama Golf a Thracian Cliffs. Kdo má chuť, může místní autobusovou linkou vyrazit na výlet do cca 50 km vzdálené Varny nebo 18 km vzdáleného Balčiku. Asi 12 km odtud se nachází také mys Kaliakra, jehož návštěvou určitě nebudete zklamáni.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko