Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Melnik - informace o městě

Nejoblíbenějším místem na jižním Pirinu je zcela určitě jedno z nejhezčích měst v Bulharsku Melnik. Silné červené víno stejného jména, nádherné domy a okolní příroda lákají množství návštěvníků.

Melnik je vklíněn do úzkého pískovcového údolí, jež se rozléhá asi 20 km severně od řeckých hranic. Melnik byl poprvé osídlen kmenem Thráků, do kterého patřil legendární Spartakus. Později byl osídlen Římany, potom mezi 7. a 9. st. n. l. Slovany. Vesnice byla podle pověsti založena pro výrobu a rozsáhlý obchod s tmavočerveným vínem a tabákem. Zdejší raritou jsou pískové pyramidy - zbytky starých kostelů.

Melnik je v podstatě město – tvrz, která vznikla v roce 1215 v místech původního tráckého a později římského osídlení jako ochrana před nájezdy byzantských útočníků. Dodnes jsou domy schované mezi útesy a pískovcovými kužely a vestavěné do skalní stěny. Od roku 1968 se stal Melnik městem – muzeem s 96 domy. Hlavní ulice města jsou lemovány obílenými kamennými staveními porostlými květinami a vinnou révou. Na každém kroku potkáte nějakou pamětihodnost.

Z původních 12 kostelů stojí nyní 12 a jenom pár jich slouží k bohoslužbám. Na levém břehu řeky je dlážděné náměstí s dominantou opuštěného Konaku, bývalé rezidence tureckého místodržícího. Na druhé straně řeky stojí kostel Sveti Nikolaj Čudorovec, který byl v 18. století velkoměstským kostelem. Dodnes je nejoblíbenějším místem pro konání svateb a pohřbů.

Tip na výlet

Rožen a Roženski manastir
Do Roženu je nejlepší cesta pěšky, kdy si můžete vychutnat krásy okolní krajiny. Vede kolem nádherných skalních pyramid, vytvořených větráním skal a aerozí a trvá kolem dvou hodin. Roženský manastir sám stojí na rovině nad vesnicí. Byl založen ve 12. století. Jeho jméno je odvozeno od starověkého slova „roden“, což znamená narozený. Vpostranní kapyli přitahuje poutníky zázračná ikona Panny Marie. V den Zrození Ježíše ze sv. Panny Marie můžete v roženském Saboru vidět jeden z nejlepších mnišských rituálů.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko