Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní park Vitoša - informace o parku

V západní části Bulharska v bezprostřední blízkosti hlavního města Sofie se rozkládá mohutné pohoří Vitoša. Horní část pohoří má alpský ráz. Je zde deset vrcholů vyšších než 2 tisíce metrů a 18 vrcholů vyšších než 1 500 m nad hladinou moře. Nejvyšším vrcholem Vitoši je 2 290 m vysoký Čeren vrach (Černý vrch).

Bulharští milovníci přírody si již před půl stoletím uvědomovali významnou úlohu Vitoši jako plic hlavního města. Roku 1934 bylo celé pohoří o výměře 12 100 ha vyhlášeno za národní park. Skoncovalo se s kácením lesů a ničením vzácných horských květů, trav a rostlin. Fauna i flóra Vitoši je chráněna zákonem.

V nižších polohách do výše 1 200 m má Vitoša mírné klima, v polohách pak chladnější. Ve výšce vyšší než 1 800 m činí roční průměr srážek kolem 1 400 mm (proti 640 mm v Sofii). Nejvíce srážek spadne v okolí vrchů Čeren vrach a Reznjovete. Sněhová pokrývka se tu drží kolem 200 dnů. Po mnohá staletí byly svahy Vitoši pokryty pralesem, který se tu udržel až do sedmnáctého století. V průběhu 17., 18. a 19. století však byla většina lesů pokácena: dřeva bylo zapotřebí k pálení dřevěného uhlí a k výrobě kovů. Železo a zlato zde dobývali již Římané a před nimi Trákové.

Národní park zaujímá mírné pohoří Vitoša, u jehož podhůří leží hlavní město Bulharska – Sofie. Tyto hory jsou považovány za plíce Sofie z důvodu oživujících větrů, které odtud vanou do zamořeného města. Nejvyšším vrcholem masívu je majestátní Černi vrach (2290 m), v zimě symbol zimních sportů, horolezectví a alpinismu.

Není jiné evropské hlavní město, které by mělo takříkajíc za humny hory, šplhající do výšky více než dvou tisíc metrů. Ve dnech pracovního klidu dosahuje počet návštěvníků Vitoši přes 100 tisíc lidí. V létě je sem vábí svěžest lesů a poměrný chlad, v zimě bohatství sněhu a velebný klid.

V létě je Vitoša opravdovým rájem pro milovníky pěších procházek a sběru borůvek, kterých je tu hojnost. K procházkám vybízejí také velmi dobře značené stezky. Díky častým autobusovým spojením se můžete jednoduše dostat do Vitoše a strávit zde nezapomenutelné zážitky. Jižně od města v národním parku Vitoša se vyskytuje datel černý, ořešník kropenatý, skalník zpěvný, skřivan ouškatý a pěvuška podhorní. Poslední dva druhy se vyskytují v kamenitých svazích kolem vrcholu. Neopakovatelný je výhled Skalní řeky – dlouhé uspořádání balvanů na svahu hory. A to je jen jedno z fantastických míst, které stojí za to navštívit v Národním parku Vitoša…

Přístup k horám usnadňuje panoramatická okružní silnice na úpatí pohoří a další četné turistické cesty a stezky, jež pohoří protínají ve vzdálenosti 400 - 800 metrů od sebe. Tyto cesty vedou k 23 turistickým chatám a základnám, k 5 hotelům a 7 restauracím, k několika pavilónům s občerstvením a prodejem potravin, 4 stanovištím horské služby, ke stanicím pěti lanovek, z nichž dvě jsou kabinkové, jakož i k četným vlekům.

Vitoša nabízí výborné podmínky pro zimní sporty a zimní turistiku. Jsou zde lyžařské dráhy všech stupňů obtížnosti a řada skokanských můstků. Přitom se ze Sofie na Vitošu pohodlně dostanete základním dopravním prostředkem - autobusem.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko