Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Bulharsku

Bulharsko je stále oblíbenější destinací pro trávení letních dovolených a není se co divit. Během prázdninových měsíců se zde teploty drží okolo tropické třicítky a počasí je stálé, slunečné a bez deště. Bulharsko však průměrně nabízí až 2500 slunečných hodin ročně, což vychází na téměř sedm hodin slunce každý den. Krásné je zde tedy nejen léto.

Počasí v Bulharsku - Nesebar
Foto: Bulharsko je oblíbenou letní destinací - letovisko Nesebar

Bulharsko je zemí, které návštěvníkům nabízí jak krásné čisté moře, tak i hluboké lesy, vysoké hory, náhorní planiny a rozlehlé stepi. Každá z těchto oblasti se tak odlišuje také klimatem.  Vzhledem k tomu, že se země nachází v mírném klimatickém pásu, můžeme v něm zažít příjemná vlahá jara, suchá a teplá léta, dlouhé mírné podzimy i zimy jako stvořené pro zimní sporty. Průměrná roční teplota Bulharska je 14 stupňů Celsia. 

Obecně je možné zemi rozdělit na dvě klimatické zóny – zcela odlišné je od sebe počasí na severu země a na jihu.  Pro severní část země je typické kontinentální počasí, jehož pole působnosti končí u pohoří Stará Planina, jež se táhne od pobřeží Černého moře až do Srbska. Na severu Bulharska je počasí mnohem proměnlivější a je nutné počítat s většími teplotními výkyvy. Například zimy jsou zde oproti zbytku Bulharska mnohem chladnější, teploty klesají až k mínus 10 stupňům Celsia. Léto zde však bývá horké a suché, teploty se často šplhají až k 35 stupňům. Kontinentální podnebí je patrné také na jaře, kdy se zde často vyskytuje tzv. aprílové počasí, dochází tedy k častému střídání slunce a deště.

Podnebí v jižní části země je zase ovlivňováno vzdušným prouděním přicházejícím od Středozemního moře, tedy z oblasti Řecka a Turecka. Zimy proto bývají mírnější, teploty neklesají pod bod mrazu. Podle statistik se v průměru drží na 2 stupních Celsia. Také léto nebývá v jižní části Bulharska tak horké a extrémní jako na severu. Vzduch je totiž ochlazován prouděním ze Středozemí a teploty se tak drží mezi příjemnými 27 – 30 stupni.  Co se týče počasí v přímořských oblastech, je ovlivňováno přítomností Černého moře, rozdíly mezi jednotlivými letovisky tak nejsou nijak velké. Během hlavní turistické sezóny je možné u bulharského pobřeží očekávat teplé a slunečné počasí. Horské oblasti Bulharska jsou svým počasím od ostatních částí země naprosto odlišné. Vzhledem k tomu, že bulharská pohoří nezřídka dosahují nadmořské výšky nad 2000 metrů, panuje zde drsné vysokohorské klima s chladnými dlouhými zimami a krátkými mírnými léty. 

Počasí v Bulharsku - hory
Foto: turisty lákají i bulharské hory

Ideální dobou pro návštěvu Bulharska jsou tedy letní měsíce, nebo spíše období od června do září. Na počátku sezóny jsou teploty ještě o něco nižší, pohybují se mezi 23 až 25 stupni a ani moře ještě není tolik prohřáté, jeho teplota dosahuje asi 20 stupňů. Během prázdninových měsíců se však možné očekávat teploty vzduchu okolo 30 stupňů a moře ohřáté asi na 25 stupňů Celsia. V září už zase teploty trochu klesají, ale nijak dramaticky, vracejí se na cca 25 stupňů, ale moře zůstává i nadále hezky teplé. 

Pokud byste se do země vydali na jaře, nebo na podzim, museli byste počítat se studeným mořem a častějším deštěm. Zejména podzim patří mezi nejdeštivější období v roce. Tyto části roku jsou však ideální pro poznávání památek nebo měst. Na jaře navíc vše voní kvetoucími kytkami a na podzim se zase můžete kochat pestrou paletou barev. Zima je v bulharských nížinách spíše mírná a typický je pro ni rozbředlý sníh. Pouze v horách sněží a mrzne. Bulharsko má mnoho skvělých lyžařských středisek, kde je možné se věnovat zimním sportům od prosince až do března.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko