Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Bulharsku

Bulharsko je stále oblíbenější destinací pro trávení letních dovolených a není se co divit. Během prázdninových měsíců se zde teploty drží okolo tropické třicítky a počasí je stálé, slunečné a bez deště. Bulharsko však průměrně nabízí až 2500 slunečných hodin ročně, což vychází na téměř sedm hodin slunce každý den. Krásné je zde tedy nejen léto.

Počasí v Bulharsku - Nesebar
Foto: Bulharsko je oblíbenou letní destinací - letovisko Nesebar

Bulharsko je zemí, které návštěvníkům nabízí jak krásné čisté moře, tak i hluboké lesy, vysoké hory, náhorní planiny a rozlehlé stepi. Každá z těchto oblasti se tak odlišuje také klimatem.  Vzhledem k tomu, že se země nachází v mírném klimatickém pásu, můžeme v něm zažít příjemná vlahá jara, suchá a teplá léta, dlouhé mírné podzimy i zimy jako stvořené pro zimní sporty. Průměrná roční teplota Bulharska je 14 stupňů Celsia. 

Obecně je možné zemi rozdělit na dvě klimatické zóny – zcela odlišné je od sebe počasí na severu země a na jihu.  Pro severní část země je typické kontinentální počasí, jehož pole působnosti končí u pohoří Stará Planina, jež se táhne od pobřeží Černého moře až do Srbska. Na severu Bulharska je počasí mnohem proměnlivější a je nutné počítat s většími teplotními výkyvy. Například zimy jsou zde oproti zbytku Bulharska mnohem chladnější, teploty klesají až k mínus 10 stupňům Celsia. Léto zde však bývá horké a suché, teploty se často šplhají až k 35 stupňům. Kontinentální podnebí je patrné také na jaře, kdy se zde často vyskytuje tzv. aprílové počasí, dochází tedy k častému střídání slunce a deště.

Podnebí v jižní části země je zase ovlivňováno vzdušným prouděním přicházejícím od Středozemního moře, tedy z oblasti Řecka a Turecka. Zimy proto bývají mírnější, teploty neklesají pod bod mrazu. Podle statistik se v průměru drží na 2 stupních Celsia. Také léto nebývá v jižní části Bulharska tak horké a extrémní jako na severu. Vzduch je totiž ochlazován prouděním ze Středozemí a teploty se tak drží mezi příjemnými 27 – 30 stupni.  Co se týče počasí v přímořských oblastech, je ovlivňováno přítomností Černého moře, rozdíly mezi jednotlivými letovisky tak nejsou nijak velké. Během hlavní turistické sezóny je možné u bulharského pobřeží očekávat teplé a slunečné počasí. Horské oblasti Bulharska jsou svým počasím od ostatních částí země naprosto odlišné. Vzhledem k tomu, že bulharská pohoří nezřídka dosahují nadmořské výšky nad 2000 metrů, panuje zde drsné vysokohorské klima s chladnými dlouhými zimami a krátkými mírnými léty. 

Počasí v Bulharsku - hory
Foto: turisty lákají i bulharské hory

Ideální dobou pro návštěvu Bulharska jsou tedy letní měsíce, nebo spíše období od června do září. Na počátku sezóny jsou teploty ještě o něco nižší, pohybují se mezi 23 až 25 stupni a ani moře ještě není tolik prohřáté, jeho teplota dosahuje asi 20 stupňů. Během prázdninových měsíců se však možné očekávat teploty vzduchu okolo 30 stupňů a moře ohřáté asi na 25 stupňů Celsia. V září už zase teploty trochu klesají, ale nijak dramaticky, vracejí se na cca 25 stupňů, ale moře zůstává i nadále hezky teplé. 

Pokud byste se do země vydali na jaře, nebo na podzim, museli byste počítat se studeným mořem a častějším deštěm. Zejména podzim patří mezi nejdeštivější období v roce. Tyto části roku jsou však ideální pro poznávání památek nebo měst. Na jaře navíc vše voní kvetoucími kytkami a na podzim se zase můžete kochat pestrou paletou barev. Zima je v bulharských nížinách spíše mírná a typický je pro ni rozbředlý sníh. Pouze v horách sněží a mrzne. Bulharsko má mnoho skvělých lyžařských středisek, kde je možné se věnovat zimním sportům od prosince až do března.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko