Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pomorie - informace o letovisku

Lázeňské městečko Pomorie rozkládající se na pevninském výběžku zasahujícím daleko do otevřeného moře, asi 20 km severně od Burgasu. Na jeho severním okraji se nachází velká laguna, z níž se již od thráckých dob získává sůl. Kdysi se sůl vyvážela, dnes je důležitou součástí bahenních kůr, jimiž se léčí zejména nemoci pohybového ústrojí, kožní nemoci – v posledních letech se zde léčí úspěšně lupénka pomocí lugy (velmi slaná tekutina, získávaná jako vedlejší produkt solné produkce). Léčivé účinky má i přírodní železitý písek černé barvy, který pokrývá místní pláže. Pomorie je proslulé pěstováním vína a výrobou koňaků – v největší lisovně vína a palírně kořalky v zemi můžete ochutnat koňaky Slančev brjag, Pomorie a Pomorijska rakie.

Město Pomorie bylo založeno již v době antiky (4. století př. n. l.). Kvůli požáru na začátku 20. století se město nemůže chlubit velkým množstvím historických památek, ale co nemůže nabídnout v historii, nabízí na poli kulturní scény. Přes letní měsíce ve městě probíhají stovky koncertů a hudebních i folklórních festivalů. V městečku Pomorie najdete množství diskoték, kaváren, vináren a restaurací v bulharském stylu s typickou hudbou a další speciality.

Ve městě je mauzoleum (postavené 3. - 4. století) s Thracianem, který byl nalezený v oblasti Kouhata Mogila blízko Europa kempu. Hrob je otevřený pro návštěvníky. Klidnou oázu města představuje Klášter Sv. Jiří, komplex několika náboženských budov v perfektně udržovaných přilehlých zahradách. Na severu města můžete obdivovat kromě solných dolů také lázně využívající solné bahno na okraji Pomorijského jezera. Léčí se tu hlavně nemoci pohybového ústrojí, gynekologická a nervová onemocnění nebo lupénka.

Pomorie je známé nejen jako příjemné klidnější letovisko, ale také díky Pomorijskému jezeru, které bylo již Tráky považováno za svaté. Protože bahno v jezeře bylo léčivé, Římané zde vybudovali lázně. Dnes se v okolí jezera nachází solivary, které pokrývají podstatnou část výroby soli v Bulharsku. Ke koupání přímo lákají pláže a k večerní procházce rybářský přístav a živá pěší zóna, kde určitě koupíte nějaký ten suvenýr. Milovníci přírody mohou na březích moře vyčkávat, jestli náhodou neuvidí v okolí kroužit vzácné druhy ptáků, kteří sem občas zavítají.

Jestliže máte problémy s pohybovým ústrojím nebo dýchací potíže, můžete zkusit léčbu v místních lázních. Lékařské procedury vám určitě zpříjemní konzumace známého suchého aromatického vína Pomorski Dimjat. V Pomorii se údajně vyrábí jedna z nejlepších rakijí celého Bulharska a opravdu vynikající vína!

Středisko Pomorie má unikátní přírodu, což z něho dělá atraktivní místo pro rekreaci po celou sezónu. Klima je neobyčejně příznivé: slunce pořád svítí a průměrná teplota v červenci je 24 stupňů. Vánek foukající od moře přináší stále čerstvý vzduch. Ráno před úsvitem je vzduch plný ozónu a negativních iontů, ultrafialových paprsků a jódu ve formě plynu uvolněného z mořských řas. Díky pomalému ochlazování mořské vody je podzim stále teplý. Průměrná podzimní teplota je 21 stupňů.

Nejslavnější restaurace ve městě jsou Tsarevets Restaurant a Peneka Restaurant. Dále několik malých restaurací, rychlých občerstvení a obchodů. Přímo na tržišti koupíte čerstvou zeleninu a ovoce od místních pěstitelů.

Autobusem se dostanete z Pomorie do Burgasu, kde je i snadno dostupné letiště. Soukromá vodní doprava spojující Burgas a Nesebar může být použitá i pro dopravu z Pomorie po dohodě s kapitánem.

Ves Sarafovo, vzdálená 6 km na jih od Pomorie, nabízí také příjemné pláže. Přírodní rezervace Atanassovo jezero na jihu je útočistěm pro stovky ptáků. Budování Burgaského letiště na jedné straně a rozvoj Burgasu na straně druhé postupně jejich počty zredukovalo.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko