Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Bulharska v roce 2012

Bulharsko je zemí, která má turistům rozhodně co nabídnout. Mnoho z nich se proto do Bulharska vydává letecky nebo autobusem, ovšem ti, kdo touží po naprosté svobodě pohybu, využívají na cesty vlastní automobil. To přináší samozřejmě spoustu výhod, ale také starostí. Pojďme se podívat, na co byste před vycestováním neměli zapomenout.

ZÁJEZDY DO BULHARSKA NA SVĚTADÍLECH

Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě, na Balkánském poloostrově a jeho břehy jsou na východě omývány Černým mořem. Právě zdejší moře s mnoha jedinečnými letovisky patří k největším lákadlům země, ale stejně okouzlující jsou i divoké hory či místa proslavená svými starobylými památkami. Turisté tak Bulharsko navštěvují z mnoha důvodů – relaxace, sport i poznávání. V létě jsou v centru pozornosti zahraničních návštěvníků přímořská letoviska, jako je Primorsko, Sozopol, Albena, Burgas, Varna, Zlaté písky nebo Slunečné pobřeží. Během zimní sezóny směřují návštěvníci do populárních lyžařských středisek, k těm nejvyhledávanějším patří Borovec v Rile, Bansko v Pirinu nebo Pamporovo v pohoří Rodopy.


Foto: Bulharsko je oblíbenou destinací nejen mezi českými turisty

Pokud také chcete být nezávislí a vydat se na cestu do Bulharska vlastním autem, nic vám nebrání. Cesta je to ale dlouhá, strávíte na ní přes 24 hodin a budete muset zdolat okolo 1630 km (z Prahy do Varny). Jelikož ale budete projíždět krásná místa Evropy, cesta sama o sobě už bude zážitkem. Než vyrazíte, je dobré si trasu dopředu řádně naplánovat. Co vše je třeba před jízdou vyřídit a na co si dát během řízení v Bulharsku pozor si teď povíme.

Cestovní doklady pro cestu do Bulharska

Jelikož je Bulharsko členem Evropské unie, mají obyvatelé České republiky stejně tak jako ostatní občané Evropské unie, právo pohybovat se po zemi bez neomezení. Do Bulharska je možné vycestovat na platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou. Tyto doklady by měly být platné minimálně po dobu plánovaného pobytu na území Bulharska. V případě, že rodič cestuje pouze na občanský průkaz společně s dítětem mladším 15 let, je nutné, aby dítě mělo vlastní cestovní pas. Musí jej vlastnit i v případě, že je zapsáno v občanském průkazu rodiče. Zapisování dětí do cestovních dokladů rodičů bylo k 1. červenci 2011 zrušeno. Provedené zápisy dětí v cestovních dokladech rodičů jsou platné pouze do 26. června 2012, po tomto datu už budou moci děti cestovat jen s vlastním cestovním dokladem. Aktuální informace sledujte na stránkách Ministerstva zahraničí: www.mzv.cz 

Bezvízový styk je povolen do 90 dnů pouze za turistickým účelem. Vstupem Bulharska do EU odpadla návštěvníkům nutnost vyřizování spousty formalit. Už například není vyžadováno prokazování se dostatkem peněžních prostředků a odpadla také registrační povinnost v místě pobytu. Hranice už pro turisty nepředstavují zdlouhavou překážku, kterou byly v minulosti. Kontrolou procházíte jen na vstupu a výstupu ze Srbska.

Doklady k automobilu na cestu do Bulharska

Na cestu do Bulharska vlastním autem se vydejte pouze v případě, že jste přesvědčeni o dobrém technickém stavu vozidla. Samozřejmě musíte vlastnit platný řidičský průkaz, stačí český, mezinárodní není vyžadován. Nesmí vám chybět technický průkaz vozidla a doklad o zákonném pojištění odpovědnosti škod z provozu vozidla, tzv. zelená karta, která v případě nehody zajišťuje bezproblémové vypořádání. Mějte ji vždy po ruce, protože právě po ní se ptají policisté jako první. K zákonnému pojištění vozidla je dobré si obstarat ještě havarijní připojištění.

V případě, že do Bulharska cestujete zapůjčeným vozidlem, musíte mít u sebe písemný souhlas vlastníka s použitím vozidla, tzv. plnou moc. Potvrzení musí být sepsáno v anglickém, nebo jiném světovém jazyce a musí být notářsky ověřeno. Jedině tak případně prokážete, že jste vozidlo neodcizili. Tato povinnost platí také v případě, že je auto registrováno na vás, ale jako na živnostníka. To znamená, že v kolonce OTP je místo vašeho rodného čísla uvedeno vaše IČO. Auto musí být dále vybaveno mezinárodní poznávací značkou CZ.

Poplatky na cestě do Bulharska

Na bulharských hranicích jsou za užití dálnic a státních silnic vybírány poplatky ve formě dálničních známek. Ty je nutné zakoupit ihned po překročení hranice do Bulharska. Pokud byste vjeli do úseku silnice nebo dálnice označené dopravní značkou s nápisem VIGNETE, aniž byste měli zaplaceno, riskovali byste vysokou pokutu. Dálniční známka umožní legální a rychlý průjezd placených úseků v tomto státě. Je možné si ji zakoupit s různou dobou platnosti – roční, měsíční, týdenní a denní. Jelikož je nutné mít dálniční známku nejen na dálnicích, ale také na většině silnic 1., 2. a 3. třídy, při průjezdu Bulharskem se bez ní pravděpodobně neobejdete. Denní dálniční známka pro vozidla do 3,5 tuny neexistuje, týdenní vyjde na 5 EUR, měsíční na 13 a roční na 34 EUR. Na adrese www.vinetka.com můžete nalézt seznam zpoplatněných silnic. V Bulharsku jsou zpoplatněny také přejezdy některých mostů a tunelů, jako třeba hraniční Giurgiu - Ruse (od 6 EUR), Silistra - Kalarash (od 7 EUR), Vidin - Kalafat, Oriahovo - Beket (od 23 EUR) nebo Nikopol - Turnu Magurele (od 12 EUR).

Projíždět budete několika evropskými zeměmi, které také za využití dálnic vybírají poplatky. Na Slovensku vás desetidenní známka vyjde na 10 EUR, v Maďarsku pak týdenní na 2 975 HUF a měsíční na 4 780 HUF.  V Rumunsku jsou k dispozici dálniční známky „roviněty“ ve čtyřech různých délkách platnosti – týdenní (3 EUR), 30 denní (7 EUR), 90 denní (13 EUR) a 12 měsíční (28 EUR). Dále se v Rumunsku platí za přejezd mostů přes Dunaj: Giurgiu - Ruse (od 6 EUR), Fetesti - Constanta (od 11 EUR) a Giurgeni - Vad ovce (od 9 EUR). Je možné, že při cestě do Bulharska budete projíždět i Srbsko, kde jsou placeny některé dálniční úseky. Platba za průjezd probíhá v mýtných branách, kde můžete využít elektronického systému Electronic toll collection (ETC) s možností předplacení a následné bezhotovostní platby za projetí daného úseku. Poplatek činí 5 – 6 EUR za 100 km.

Pohonné hmoty

Na trase do Bulharska potkáte více jak 70 benzínových pump různých společností. Nejlepší je ale věřit osvědčeným značkám a čerpat pohonné hmoty u větších nadnárodních společností, jako je Shell, ÖMV, Aral, LuK a další. Platba je možná platební kartou. Ceny pohonných hmot v Bulharsku jsou pro českého motoristu velmi příjemným překvapením. Nakoupíte zde o 10 až 15% levněji než v České republice. Pokud nemusíte, tak během cesty netankujte v Maďarsku, tam je zase opačná situace, co se týče cen benzínu. Platí to i v případě, že vaše vozidlo jezdí na LPG. Také síť stanic na LPG je po cestě dostačující, cestu až do Bulharska bez problémů zvládnete. 

Dopravní předpisy v Bulharsku

V Bulharsku je třeba striktně dodržovat dopravní předpisy, které se od těch českých příliš neliší. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 120 km/h. V případě, že byste překročili povolenou rychlost, hrozí vám vysoké pokuty. I když vidíte, že místní motoristé na předpisy příliš nedbají, nenechte se jimi k podobné věci zlákat. Policie bývá nesmlouvavá a na dálnicích číhají desítky policejních hlídek s radary. Technický stav hlavních silnic je poměrně dobrý, vedlejší silnice už jsou na tom poněkud hůře a čekají na opravu. Počítejte tak s nejrůznějšími výmoly a přizpůsobte tomu rychlost jízdy. Na cestách je třeba dávat dobrý pozor na koňské nebo volské povozy či pobíhající psy. Bulharští řidiči jsou poněkud divočejší, což je dáno jejich jižanským charakterem, proto si na ně dávejte pozor a nenechejte se vyprovokovat k žádným závodům či neuváženému předjíždění. V případě, že byste měli dopravní nehodu, žádejte si přítomnost policie a tlumočníka. Nikdy nepodepisujte nic, čemu pořádně nerozumíte!

Také povinná výbava motorového vozidla musí odpovídat zákonům a předpisům. Během jízdy je nutné mít zapnuté bezpečnostní pásy i na zadních sedadlech, pro přepravu dětí se musí používat dětské sedačky a volání z mobilního telefonu je povoleno pouze se sadou handsfree. Povinné je osvětlení v noci a za snížené viditelnosti, doporučuje se i celodenní svícení. Součástí vybavení každého auta by měl být výstražný trojúhelník, lékárnička, ruční hasicí přístroj a pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 1,6 mm. Doporučuje se vozit s sebou výstražné vesty pro každého člena posádky, také silná a spolehlivá baterka a druhé vlečné lano. Nejvyšší povolená hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Řidiči mohou být podrobeni dechovému testu, a pokud je pozitivní, pak i krevní zkoušce na alkohol. 

Kudy do Bulharska?

Pro cestu z České republiky do Bulharska můžete zvolit dvě trasy. Nejdříve projíždíte Slovenskem, pak Maďarskem a následně se rozhodnete, jestli pojedete přes Srbsko nebo přes Rumunsko. Každá trasa má své pro a proti. Co se týče najetých kilometrů, jsou téměř rovnocenné, zásadní rozdíl je v podílu rychlostních silnic a dálnic na trase. V Srbsku pojedete většinou po dálnicích a rychlostních silnicích, zatímco v Rumunsku využijete asi jen 100 km dálnice v úseku mezi Piteští a Bukureští. V Srbsku vás ale budou více stát dálniční poplatky a další nevýhodou této země je, že není členem EU. To pro turisty znamená, že budou muset projít klasickými celními a pasovými procedurami. Srbové jsou v odbavování mnohdy velmi laxní a tak se může stát, že na hranicích strávíte i několik hodin a nic s tím nenaděláte (platí zejména pro hraniční přechod Kalotina (SRB/BG). Cesta Rumunskem tak může být vzhledem k hraničnímu režimu bez časových ztrát o něco rychlejší, ale je zase třeba počítat s tím, že tamější vozovky nejsou zrovna v nejlepším stavu a cestu navíc komplikují ještě Transylvánské Alpy, mezi nimiž se klikatí úzké silnice. Většina řidičů raději volí trasu přes Srbsko.

Cesta do Bulharska přes Srbsko může vypadat takto:

Česká republika – Bratislava – hraniční přechod Rajka (SK/H) – Mosonmagyaróvár – směr Györ – Tatabánya – Budapešť – směr Kecskemét – Kiskunfélegyháza – směr Szeged – hraniční přechod Horgos (H/SRB) – Bačka Topola – Novi Sad – Beograd – Jagodina – Aleksinac – Niš – Pirot – hraniční přechod Kalotina (SRB/BG) – průjezd severně kolem Sofie a Plovdivu – Stara Zagora – Nova Zagora – směr Sliven – Karbonat – Slunečné pobřeží.

Cesta do Bulharska přes Rumunsko může vypadat takto:

Česká republika – Bratislava – hraniční přechod Rajka (SK/H) – Mosonmagyaróvár – směr Györ – Tatabánya – Budapešť – směr Kecskemét – Kiskunfélegyháza – směr Szeged – hraniční přechod Nadlac (H/RO) – směr Arad – Deva – Sibiu – Ramnicu Valcea – Pitesti – Bukurešť – Giurgiu – hraniční přechod Ruse (RO/BG) – Razgrad – Šumen – Varna – Obzor – Slunečné pobřeží.

Bezpečnost v Bulharsku

Bezpečnostní situace je v obou projížděných státech dnes již dobrá. V Srbsku jedete téměř neustále po dálnici a s místními obyvateli tak téměř nepřijdete do kontaktu. V Rumunsku je to o něco horší, stačí zastavit někde na křižovatce nebo pumpě a seběhnou se k vám nejrůznější prodavači všeho možného, čističi oken i žebrající děti. Na Balkáně je třeba si hlídat majetek, který je nejvíce ohrožen krádeží. Ze všech zemí EU jsou právě Bulharsko a Rumunsko nejméně bezpečnými zeměmi, přesto není třeba se nějak přehnaně obávat. Pokud budete dodržovat základní rady, jako nejezdit v noci po vedlejších silnicích, nezastavovat stopařům nebo nepřespávat v autě na benzinkách či odlehlých parkovištích, nebudete mít problém. Pamatujte také na to, že vaše auto není výkladní skříň a nenechávejte v něm raději nic, co by mohlo upoutat pozornost. Auto vždy zamykejte, stejně tak jako jeho kufr.

- jap -

Předchozí články z Bulharska:
Posvátné Rodopy 
Obzor - město mnoha jmen  
Autem do Bulharska 
Český návrat na Zlaté Písky 
Letovisko Careja a jeho okolí 

Článek byl zobrazen 18 763 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko