Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bulharsko - letoviska, lokality a destinace

Bulharsko rozkládající se na jihu Evropy na Balkánském poloostrově je zemí, která nabízí od všeho trochu. Najdete v ní krásné pláže, teplé moře, vysoké hory, historické památky i udržované kulturní tradice. Nechybí přívětiví a pohostinní lidé a vzrůstající kvalita služeb. Snad proto všechno obliba Bulharska mezi turisty stále stoupá. 

Bulharsko, které je členem Evropské unie, sousedí s Rumunskem, Srbskem, Makedonií, Řeckem a Tureckem. V zemi rozkládající se na území o rozloze 110 993,6 km² žije okolo 7,5 milionů obyvatel. Obyvatelstvo tvoří z 84% Bulhaři, ale v zemi žijí také početné menšiny, jako jsou Turci, Albánci či Romové. Převažujícím náboženstvím je pravoslavné křesťanství, asi 13% obyvatel však vyznává také islám. Oficiálním jazykem je bulharština. Hlavním městem je Sofie, která je domovem pro více než jeden a půl milionu obyvatel. Přestože patří Bulharsko do eurozóny, doposud nebylo v zemi zavedeno euro a oficiálním platidlem je bulharský lev (BGL). 

Povrch země je převážně hornatý, Bulharsko je ve své centrální části protnuto pohořím Stara Planina, které je pokračováním Karpat. Táhne se od hranic se Srbskem až po Černé moře. Významný je však také masiv Vitoša s nejvyšší horou Černi vrch (2290 m), či pohoří Pirin a Rodopy. V pohoří Rila na jihozápadě země je pak možné najít nejvyšší horu nejen Bulharska, ale celého Balkánského poloostrova, a sice 2925 metrů vysokou Musalu. Na východě je země omývána vodami Černého moře, do něhož se vlévá Dunaj – největší bulharská řeka. Další významnou řekou je Marica, která se však vlévá do moře Egejského. Mezi nejvýznamnější nížiny patří Dolnodunajská a Hornotrácká nížina. Bulharsko je plné přírodních krás, nabízí kolem 2000 jeskyň, 330 přírodních jezer včetně ledovcových v Rile a Pirinu, a na jeho území vyvěrá na 550 minerálních pramenů.

Právě pobřeží Černého moře patří k turisticky nejnavštěvovanější oblasti Bulharska. Nachází se zde světoznámá přímořská letoviska jako Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Varna, Burgas, Nesebar, Primorsko, Kiten, Sozopol a další. V hojných počtech sem každoročně míří návštěvníci především ze západoevropských zemí a oblíbené je Bulharsko i u českých turistů. V posledních letech v Bulharsku rapidně vzrostly právě příjmy z turistického ruchu. Černomořské pobřeží je dlouhé celkem 378 km a je lemováno dlouhými písčitými plážemi, které mají pozvolné svažování do moře. Oblast je ideální pro vodní sporty. Teplota Černého moře se ve vrcholné sezóně pohybuje okolo 28 stupňů Celsia.

Na své si v Bulharsku přijdou nejen milovníci živých letovisek tvořených velkými hotelovými komplexy, ale také ti, kdo chtějí zažít klid zapadlých rybářských vesniček, poznávat historii a kulturu. Mohou tak objevovat starověká města, starobylé pravoslavné kláštery, v horách ukryté ospalé vesničky, nebo odlehlé zátoky se soukromými plážičkami vtěsnanými mezi skály.  Bulharsko se pyšní tím, že je čtvrtou zemí na světě s největším počtem památek zapsaných do seznamu UNESCO. O kulturní a historické památky tak není nouze. Země je však vyhledávaná nejen v létě, ale i v zimě, kdy jsou v provozu populární lyžařská střediska. Vyhlášeným rájem zimních sportů je například Pamporovo v Rodopech, Bansko v Pirinu nebo Borovec v pohoří Rila. 

Na severu země panuje kontinentální podnebí, na jihu a východě pak středomořské. Pokud trávíte dovolenou v některém z letovisek u Černého moře, můžete během hlavní letní sezóny počítat se stálým teplým počasím a teplotami přes 30 stupňů Celsia. K nesporným výhodám Bulharska patří také fakt, že je v něm levně a přitom se to neodráží na kvalitě poskytovaných služeb. 

Zakladatel Rilského kláštera se i po smrti dost nacestoval

Zakladatel Rilského kláštera se i po smrti dost nacestoval

Bulharské pohoří Rila je hojně navštěvováno milovníky pěší turistiky, horolezectví a lyžování. Pokud si však budete chtít některý den od fyzické námahy odpočinout a využít volno v tomto nádherném kraji trochu kulturně, navštivte Rilský klášter, který je nejznámější a bezesporu také nejkrásnější stavbou bulharské pravoslavné církve.

celý článek

 

Varna - nejstarší zlatý poklad

Varna - nejstarší zlatý poklad

Po letech zapomnění se Bulharsko v poslední době stává pro řadu Čechů opět oblíbeným cílem dovolených. Lákají je sem hlavně krásné pláže a nízké ceny ubytování i služeb. Ale Bulharsko toho může nabídnout mnohem víc, od krásných hor až po řadu památek.

celý článek

 

Dovolená v Bulharsku

Dovolená v Bulharsku

Ze všech stran slýcháte, že Bulharsko již po řadu let patří mezi nejlepší destinace pro letní dovolenou, a proto jste sami začali přemýšlet nad jeho návštěvou? Ať už jsou pro vás prioritou pěkné pláže, vyhledáváte bujný noční život, nebo rádi podnikáte výlety po památkách, Bulharsko vás nezklame. Přičtěte k tomu lahodnou kuchyni plnou zeleniny, ceny mnohdy nižší než u nás i příjemné počasí po celé léto a máte odpověď na otázku, proč Bulharsko přitahuje takovou spoustu cestovatelů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko