Bulharsko - základní informace
Bulharská republika
Hlavní město: Sofia
Počet obyvatel: 8,2 mil.
Rozloha: 110 935 km²
Měna: 1 leva (BGN) = 100 stotinek
Úřední jazyk: bulharština
Vstupní formality a základní informace
Jak cestovat do Bulharska?
Jak cestovat po Bulharsku?
Jak cestovat po Sofii?
Stravování
Ubytování
Nakupování v Bulharsku
Bezpečnost v Bulharsku
Turistické cíle
Vstupní formality a základní informace
Kdy do Bulharska?
Nejvíce turistů (nejen českých) navštěvuje Bulharsko během letních měsíců, kdy teploty vzduchu i moře dosahují příjemných teplot. Pokud se však chcete vyhnout návalu turistů v přímořských letoviscích a ubytovat se o mnoho levněji, navštivte Bulharsko mimo hlavní sezónu v květnu, červnu nebo září. Voda bývá dostatečně teplá. Země se však poslední dobou stala také vyhledávaným cílem lyžařů. Nejpopulárnější lyžařskou destinací je pohoří Pirin s moderním střediskem Bansko a také pohoří Rila se zimním střediskem Borovec. V letním období se do bulharských hor hrnou zase davy pěších turistů. Návštěva hor však může být v tomto období nebezpečná pro lidský organismus, protože zde panují velká vedra a hrozí dehydratace. Nejvhodnější je tak pro návštěvu horských oblastí měsíc květen. Jezdí sem také cestovní kanceláře, které se orientují na aktivní dovolenou. Je tedy jen na vás, zda máte zájem se opalovat na bulharských prosluněných plážích, chodit po horách nebo si chcete v zimě užít lyžařských radovánek. Podnebí je zde mírné kontinentální, u pobřeží Černého moře více středomořské. Průměrné teploty v červenci se pohybují mezi 21 až 24 °C a v lednu mezi –2 až +2°C.
Pasy, víza, doklady
Dne 1. ledna 2007 vstoupilo Bulharsko spolu s Rumunskem do Evropské unie. Občané České republiky tak potřebují k návštěvě Bulharska pouze pas s platností o 1 měsíc delší, než je doba pobytu nebo občanský průkaz.Vyřizování víza není potřebné, pokud nechcete v Bulharsku strávit více než 3 měsíce. Stejně jako ostatní občané Evropské unie máme právo se po zemi neomezeně pohybovat. Pokud cizinec deklaruje, že zemí pouze transitně projíždí musí ji opustit do 24 hodin. Prokázání peněžních prostředků pro pobyt není při vstupu do Bulharské republiky od občanů EU již vyžadováno. Registrační povinnost v místě pobytu pro občany EU odpadla po vstupu Bulharska do unie.
Zdravotnictví
Po vstupu Bulharska do Evropské unie již nemůže být občanům České republiky poskytována neodkladná bezplatná lékařská péče na základě dohody. Zdarma ošetřeni ve veřejném bulharském zařízení budete pouze při předložení evropské zdravotní karty vydané příslušnou zdravotní pojišťovnou nebo potvrzení pojišťovny, které dočasně nahrazuje evropskou zdravotní kartu. Doporučuje se před cestou do Bulharské republiky zdravotně připojistit. Žádné povinné očkování není předepsáno, nezapomeňte si však vzít s sebou léky, které pravidelně užíváte. Běžné léky koupíte bez problémů v místních lékárnách.
Peníze
Oficiální Bulharskou měnou je leva, která v České republice není volně směnitelná. Je dobré si do země vzít s sebou také eura nebo americké dolary a to zejména proto, že naše koruny nejdou tak výhodně směnit. Bulharské banky mají otevírací dobu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin. Ty mají většinou výhodnější kurzy oproti směnárnám. Nedoporučuje se směňovat si peníze na černém trhu, jelikož můžete být okradeni. V Bulharsku je dobré mít dostatek drobných mincí na menší nákupy. Mince v hodnotách 1 a 2 stotinky se již téměř nepoužívají. Ve větších městech nebývá problém vybírat z bankomatu. Výhodné je také placení kartou, které však není tak časté jako u nás a platebních míst je proto výrazně méně. Bulharsko je pro České turisty poměrně levnou zemí, ceny se zde pohybují v průměru o 10% níže než v ČR. Výše cen se však odvíjí od lokality, ve které jste ubytovaní.
Domácí mazlíčci
Pokud chcete cestovat do Bulharska se svou kočkou nebo se psem, je nutné, abyste měli veterinární osvědčení, které v době příjezdu do Bulharska nebude starší 5 dnů. Dále musíte mít potvrzení o očkování proti vzteklině a potvrzení ohledně léčby proti tasemnici ( nesmí být starší 60 dnů). Pro psy je nutné mít také serologický test proti brucelóze. Jestliže vám bude některý z těchto dokladů chybět, musíte dát zvíře do karantény.
Poloha a přírodní poměry
Bulharsko leží v jihovýchodní Evropě na Balkánském poloostrově a jeho břehy jsou omývány Černým mořem. Přirozenou hranici s Rumunskem tvoří 470 km řeky Dunaj. Země je z poloviny hornatá a z poloviny nížinatá. Jejím středem se táhne horský masív Stará Planina. V pohoří Rila najdeme nejvyšší horu Bulharska Musala s výškou 2925 metrů nad mořem. Dalšími významnými horami jsou Pirin, Rodopy a Vitoša. Na severu v povodí Dunaje se rozkládá úrodná Podunajská a Hornothrácká nížina. Asi třetinu území Bulharska pokrývají lesy a roste zde přes 3000 rostlinných druhů. Návštěvníky Bulharsko okouzlí zejména svou nedotčenou a divokou horskou krajinou, mořským pobřežím s jedinečnými letovisky, léčivými prameny, dobrou kuchyní a starobylými památkami.
Letecká doprava
Letecká doprava je pro cestu do Bulharska ideální z hlediska ušetření času. Z Prahy létá pravidelná linka společnosti ČSA do hlavního města Bulharska Sofie. Pokud se chcete dostat někam jinam, musíte využít přestupu na některý z vnitrostátních letů. Hojně se využívají tzv. charterové lety, které jsou o něco levnější než pravidelné linky. Bývají totiž zajišťovány cestovními kancelářemi. V Bulharsku se nachází 3 mezinárodní letiště: v Sofii, Burgasu a Varně. Dnes za charterový let z Prahy do Burgasu dáte kolem 7000 Kč. Cesta letadlem do Bulharska trvá kolem 1,5 hodiny. Od letní sezóny 2005 létá do Bulharska třikrát týdně také společnost Bulgarian Air.
Železniční doprava
Výhodou cestování vlakem do Bulharska je zejména pohodlí. Velkým zážitkem může pro někoho být také průjezd Rumunskými a Bulharskými horami. Železniční přeprava však i přesto u českých turistů není příliš oblíbená. Pokud využijete nejrůznějších nabízených slev, bude cesta vlakem také poměrně finančně výhodná. Vlaky jezdí po trase Praha – Břeclav – Bratislava – Štúrovo/Szob – Budapešť – Lekesháza/Curtici – Bukurešť – Georgiu/Ruse – Sofie/Varna/Burgas. Cestovat můžete osobními nebo lůžkovými vlaky. Pro cestu do Bulharska jsou výhodnější jízdenky s mezinárodní slevou City Star a Euro Domino.
Autobusová doprava
Do Bulharska se můžete dostat také tak, že využijete některou z pravidelných autobusových linek jezdících z Prahy nebo z Brna. Autobus sice neposkytuje takové pohodlí jako vlak, ale i tak má cesta určité výhody – zejména cenu a rychlost. Do Bulharska se autobusem dopravíte za asi 35 hodin. Ceny se výrazně snížily poté, co byla zrušena vízová povinnost se Srbskem a Černou Horou, přes které většina linek projíždí. Dnes vás zpáteční jízdenka do Bulharska vyjde kolem 2500 Kč. Studenti, děti, důchodci a mládež do 26 let mohou využít nejrůznější slevy.
Automobilová doprava
Pokud chcete Bulharsko navštívit s vlastním autem je nutné, abyste vlastnili mezinárodní řidičský průkaz nebo český řidičský průkaz přeložený do bulharštiny. Dále musíte mít osvědčení o technickém stavu vozidla a označení vozidla mezinárodní poznávací značkou CZ. Při překročení hranice budete vyzváni k předložení dokladu o zaplacení zákonného pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem motorového vozidla v zahraničí – tzv. zelená karta. Jestliže automobil, se kterým jste do Bulharska přijeli není váš, ale je vypůjčený, musíte mít u sebe notářsky ověřený souhlas majitele vozidla.
Při cestě do Bulharska musíte počítat se vzdáleností kolem 1300 – 1400 km, proto je dobré si trasu dopředu dobře naplánovat. Je dobré vědět a počítat s tím, že v Rumunsku, kterým budete projíždět, je velmi špatný stav vozovek. V Bulharsku se pak můžete setkat s velmi častými a důslednými dopravními kontrolami. Z České republiky se do Bulharska jezdí přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Černou Horu. Počítejte také s poplatky na dálnicích a s mýtnými poplatky.
Autem
Dopravní předpisy v Bulharsku jsou podobné jako ty české, ale bulharští řidiči bývají poněkud divočejší – zvláště ti mladší. Nejvyšší povolená rychlost v obci je 50 km/h, mimo obec 90 km/h a na dálnici 120 km/h. Je nutné mít zapnuté bezpečnostní pásy i na zadních sedadlech, musí se používat dětské sedačky a volání z mobilního telefonu je povoleno pouze s handsfree. Při nedodržení povolené rychlosti, za jízdu pod vlivem alkoholu a za další přestupky vám hrozí vysoká pokuta. Silnice 1. třídy jsou v poměrně dobrém stavu, bohužel ostatní silnice bývají někdy ve stavu až katastrofálním. Musíte se tak soustředit na nejrůznější výmoly a přizpůsobit tomu rychlost jízdy. Na cestách se často setkáte také s koňskými nebo volskými povozy, na které je třeba dávat dobrý pozor.
Ve větších městech nebo turistických střediscích si můžete zapůjčit vozidlo v některé z autopůjčoven. V Bulharsku existují domácí firmy, které se zabývají půjčováním aut. Ceny se pohybují od 30 do 50 EUR za den v závislosti na typu auta. V Bulharsku působí také velké mezinárodní společnosti jako např. Hertz či Avis, kde si můžete půjčit kvalitnější auto, což se odráží také na ceně. Ceny pohonných hmot jsou výrazně nižší než v České republice, což je pro českého motoristu velice milé překvapení. Pokud si chcete zapůjčit vůz musíte mít nejméně 21 (někde 25) let a řidičský průkaz musíte vlastnit alespoň 1 rok.
Autobusem
Bulharské dálkové autobusy jsou stejně drahé nebo o něco levnější než v České republice. Na dálkových trasách jezdí mnoho malých soukromých společností a působí nejméně dvacet významných autobusových podniků s mnoha pravidelnými linkami. Silniční síť je dostatečně hustá a s velkými městy mají dobré spojení i zapadlejší vesničky. Meziměstské autobusy vyjíždějí z hlavního města z nádraží na Maria-Luisa Blv. Pravidelně odtud jezdí linky do Plovdinu, Varny a Burgasu. Na místních spojích ovšem většinou jezdí staré a pomalé autobusy. Rychleji a pohodlněji vás přepraví minibusy Ford Tranzit, kde neplatíte ani za zavazadla. Bývají však velmi brzy obsazené, doporučuje se proto, zamluvit si dostatečně dopředu s řidičem místo. Dálkové autobusy jsou vybaveny videem a obsluhuje vás průvodčí.
Vlakem
Bulharská železniční síť je poměrně hustá, ne však tak jako silniční. Bulharské železnice můžeme co do kvality srovnat s Českými drahami. Také jednotlivé vozy jsou téměř identické s těmi našimi. Rozdíl pocítíme teprve tehdy, začneme-li hledat na nádraží jízdní řád. Odjezdy vlaků vám sdělí pouze na informacích nebo si za asi 13 Kč můžete koupit jízdní řád. Bohužel informace v něm jsou neúplné, jelikož neobsahují všechny zastávky vlaku.
Autostop
Kvůli nedostatku spojů na venkově jsou řidiči na stopaře poměrně zvyklí a rádi jim vycházejí vstříc. Na rušných silnicích a u velkých měst už to není tak časté. Řidiči i stopaři však musí být opatrní, již několikrát došlo v důsledku stopování aut k přepadení či znásilnění. Ženám se tento způsob přepravy nedoporučuje vůbec.
Autobusem
Hromadná doprava v Sofii je rychlá, levná a účelná. Jízdenka vás zde vyjde okolo 5 Kč. Lístek zakoupíte v trafice, kiosku nebo přímo u řidiče. Je dobré mít u sebe vždy platnou jízdenku, neboť zde velmi často kontrolují revizoři. Pokud se platnou jízdenkou neprokážete hrozí vám vysoká pokuta. Autobusy MHD jsou doplňovány rychlejšími minibusy, které jsou ale poměrně dražší. Většina linek je v provozu od 4 hodin ráno do 23:30 hodin večer. Orientace v místní hromadné dopravě je pro cizince ale velmi složitá. Zastávky nebývají označeny čísly linek a nikde nenajdete žádné jízdní řády. Musíte se tedy na spoj zeptat místních obyvatel.
Tramvají
Sofie je protkána hustou sítí tramvajových tratí, na nichž jezdí 14 linek. Vozy jsou většinou oranžovo–bílé nebo oranžovo-modré. Vozy i tratě jsou neustále modernizovány.
Trolejbusem
Po městě jezdí dále také kloubové modré trolejbusy typu Ikarus 280.
Metrem
Sofií vede jediná linka metra, která spojuje centrum města a západní předměstí Ljulin. Turisticky je však metro nepřitažlivé, jelikož nevede k žádným turistickým atraktivitám ani k ubytovacím zařízením. Trasa metra má 8 moderně vybavených stanic, další tři jsou v plánu.
Taxi
Bulharské taxíky mají žlutou barvu a patří mezi nejdražší, ale jeden z nejpohodlnějších způsobů přepravy. V nočních hodinách, na frekventovaných turistických lokalitách a při cestách z letiště bývají ceny o poznání vyšší. S řidičem lze o cenách smlouvat a domluvit se na ceně již před jízdou. S taxíkáři nebývají problémy a dá se s nimi bez problémů domluvit. V Sofii je dobré využívat taxík i když cestujete mezi památkami a poznáváte město. Můžete se však setkat s tím, že se někteří taxikáři budou snažit, abyste za jízdu zaplatili více než máte, proto je dobré využívat pouze služeb renomovaných firem jako je OK a Inex. Jejich hlavní stanoviště najdete na severním konci bulváru Vitoša.
Bulharská kuchyně
Základem bulharské kuchyně je hlavně zelenina a nejrůznější aromatické koření, kuchyně je jednoduchá a není tučná. Téměř do všech pokrmů je přidávána paprika, rajčata, česnek, ovčí sýr (balkánský, feta) nebo bílý jogurt (kiselo mljako). Bulhaři tento jogurt konzumují každý den po celý život, jelikož jeho bakterie „lactobactericum bulgaricum“ prospívají zdraví organismu. Nejčastěji užívaným kořením je čubrica, rostlina, která v Bulharsku běžně roste a je podobná oreganu. K hlavnímu jídlu se podává bílý chléb. Mezi nejčastěji připravovaná masa patří ryby, hovězí a vepřové.
Typické je pečení masa na rožni nebo na roštu, připravují se tak hlavně pokrmy z mletého masa (např. kebabčeta). Nejoblíbenější zeleninou jsou rajčata, papriky, zelí, cibule, okurky, baklažány a tykev. Často se připravují zeleninové saláty, nejznámější je nejspíš šopský salát. Dochuceny jsou solí, octem, olejem, jogurtem, česnekem či kysaným mlékem. Podávají se jako předkrm nebo příloha k masu.
Mezi tradiční bulharská jídla patří například studená polévka tarator, brambory musaka, kjufteta a kebabčeta, sýr kaškaval či dršťková polévka škembe čorba. Bulharskou specialitou je také slaný koláč z listového těsta zvaný banička.
Bulharské restaurace
V Bulharsku se dá dobře a levně najíst téměř v kterémkoliv stravovacím zařízení. Po roce 1990 došlo k velkému rozvoji a výstavbě nových zařízení, které jsou na velmi dobré úrovni. Ceny v restauracích jsou odvozeny od lokality a vzdálenosti od moře. Obecně zde platí, že čím blíže jste k pobřeží, tím je jídlo dražší. To platí hlavně na Slunečném pobřeží a v Sozopolu. Naopak v Burgasu nebo Varně je dráž, čím blíže jsme k centru města. Většina stravovacích zařízení bývá otevřená od 11 do 23 hodin. Ceny za jídlo uvedené v jídelním lístku jsou už včetně daně a spropitného. Pokud však večeříte v některé z luxusnějších restaurací, bývá zvykem nechat obsluze spropitné ve výši 5-8%.
Určitě v Bulharsku nevynechejte návštěvu typických místních hospod mechanu, kde se zároveň podávají tradiční jídla a večery se zahajují skleničkou rakije. Teprve tak poznáte pravou bulharskou kuchyni a pohostinnost místních lidí.
Bulharské nápoje
Součástí stolování v Bulharsku jsou nejrůznější minerální vody, jelikož se zde nachází množství minerálních pramenů. K Bulharsku samozřejmě patří také výborná vína, jelikož má země dlouhou vinařskou tradici. Bulharsko je v Evropě uznáváno jako jedna z nejlepších vinařských oblastí. Dalším oblíbeným nápojem je rakija – pálenka z peckovitých plodů nebo vinných hroznů. Mastika je zase destilát s příchutí lékořice. Pro bulharsko je také typická slivovice Trojanska slivova, brandy Pliska a sekt Iskra. Rovněž bulharská piva jsou na velmi vysoké úrovni a staly se oblíbeným nápojem po celé zemi.
Ubytování
V Bulharsku si můžete vybrat z mnoha typů ubytovacích zařízení, které poskytují rozdílný komfort a také vynaložené finanční prostředky jsou podstatně jiné. Ubytovat se lze v kempech, mládežnických ubytovnách a turistických domech, horských chatách, klášterech, privátech a hotelích. V posledních letech zde došlo k velkému rozvoji v oblasti ubytování a vystavěno bylo mnoho nových a moderních zařízení. Při výběru ubytování však dávejte pozor na ceny, které jsou vám za pokoj účtovány. Funguje zde totiž systém dvojích cen, cizinci obvykle zaplatí za pokoj jednou tolik co místní. Pokud jste již Bulharsku a nemáte zajištěné ubytování, není to zpravidla nijak velký problém. Na každém kroku vás budou jistě pronásledovat nejrůznější agenti nabízející noclehy.
Hotely jsou jako u nás rozděleny podle kategorií a označeny počtem hvězdiček. Funguje zde rovněž řada menších rodinných penzionů, jejichž obliba stále roste. Ubytování v kempu lze v Bulharsku doporučit pouze na pobřeží, kde jsou pro to dobré podmínky, čistota a klid. Kempy na okrajích měst bývaly umístěny na nevábných místech a byly ve špatném stavu. Většina z nich je již mimo provoz. Mládežnických ubytoven neboli hostelů je v Bulharsku kolem padesáti. Jde o jednoduše zařízené turistické domy a cena za nocleh je přijatelná. Velmi výhodným, ale prostým ubytováním jsou priváty. Od května do října bývají otevřeny také horské chaty, které slouží jako útočiště pro pěší v bulharských horách. Nabízí standardní ubytování se společným sociálním zařízením.
Bezpečnost v Bulharsku
Bezpečnostní situace v Bulharsku je poměrně na stejné úrovni jako v České republice. Je nutné si dobře hlídat veškeré své cennosti, peníze a doklady, protože při troše nepozornosti se může stát, že o ně přijdete. Nenechávejte si nic důležitého v autě ani na chvíli, během deseti minut můžete mít vozidlo vykradené. Největší pozor byste si měli dávat v hlavním městě a také na pobřeží Černého moře, kde je velká koncentrace turistů. Pokud máte zájem Bulharsko navštívit je nejlepší využít služeb cestovních kanceláří, které vás dopraví až na vámi vybrané místo. Protože se někdy nevyhnete ani krádežím v hotelových pokojích, uschovejte své cennosti například v hotelovém sejfu. Pokud cestujete autem, uzavřete si havarijní pojištění a vyhýbejte se jízdě v noci.
Nakupování v Bulharsku
Turisté vyhledávají především tradiční bulharské tržnice, které nabízí zboží všeho druhu za velmi přijatelné ceny. Při nákupu je však dobré mít u sebe dostatek drobných, protože prodejci většinou nemívají nazpět. U pouličních stánků je možné zkusit smlouvat, ale v kamenných obchodech se to nedoporučuje, tam jsou ceny pevně dané. Ve velkoměstech vyrostly supermarkety s širokou nabídkou zboží, které jsou však v porovnání s těmi evropskými maličké.
Nejčastěji nakupovanými suvenýry jsou lahvičky s růžovým parfémem, bulharská keramika, vyřezávané skříňky či soudky. Hodně se nakupují také řemeslné výrobky a ruční práce jako jsou např. vlněné pokrývky a dečky, ručně tkané barevné koberce a koberečky, vyšívané šátky a ručně vyráběné stříbrné šperky. Pokud jste se během dovolené zaposlouchali do místní divoké hudby, můžete si zakoupit CD i MC s těmi největšími hity.
Sofia
Tato miliónová metropole Bulharska má dvě tváře. Na jedné straně se tyčí oprýskané paneláky z doby vrcholného komunismu, kolem kterých se povalují v prachu vraky aut a na straně druhé zachovalé starobylé památky, rozlehlé parky s širokými bulváry a poklidnými tržišti. Taková je Sofia, která své jméno získala podle antického chrámu Sveta Sofia, který stojí dodnes v centru města.
V centru města najdeme mnoho architektonických zajímavostí, mezi ně patří například kostel Alexandra Něvského, v jehož okolí se nachází muzea a galerie. Z dalších církevních ortodoxních staveb jmenujme kostel Bojana a manastir Kremikovec ležící na okraji města. Bojanský kostel je komplexem 3 budov, které jsou společně zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Největším lákadlem jsou středověké fresky zobrazující každodenní život ve středověku. Na bulváru car Osvoboditel můžete navštívit Etnografické muzeum založené roku 1889. Bulvár Vitoša zdobí litinové sochy lvů, které mají za úkol střežit neoegyptské průčelí justičního paláce. V Sofii bylo v roce 1944 vystavěno Largo – impozantní sídlo komunistické strany, které se táhne v délce několika kilometrů. Sofie je také městem vzdělání, sídlí zde Sofijská univerzita. V dřívější Velké mešitě můžete dnes navštívit Archeologické muzeum se sbírkami zlata a stříbra, bulharských ikon a fresek. Nejvzácnějším exponátem je však stéla Alexandra, náhrobek ze 7. století př. n. l. Konec bulváru Kňagiňa Marja Luiza zdobí nejhezčí soubor budov ve městě, z nichž nejzajímavější je bezesporu mešita Banja Baši s obrovskou kupolí a minaretem z roku 1576. V jejím čele se rozkládá tržnice Halite nedaleko které najdeme Sofijskou synagogu.
Asi 3 km od Sofie se nachází manastir Dragalevski sloužící jako letní sídlo bulharského patriarchy. Jeho součástí je také kostel ze 14. století. Každý rok sem kolem 15. srpna proudí davy turistů a věřících, kteří chtějí uctít památku Panny Marie, jenž je patronkou kostela.
Nesebar
Toto krásné historické město je zapsáno na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Rozkládá se na poloostrově a s pevninou je spojeno úzkou šíjí, která je pod neustálým náporem turistů. Zvlášť v letních měsících se zde pomalu nedá ani hnout. Město se pyšní jedinečnou dřevěnou pobřežní architekturou z 19. století a sbírkou středověkých kostelů. Městem procházejí úzké dlážděné uličky spojující řadu významných památek. Navštívit můžete Archeologické a Etnografické muzeum a shlédnout i několik kostelů, například kostel Krista Pantokrata, kostel Vykupitele, kostel Svatého Štěpána (Sveti Stefan) nebo prostý kostel Sveta Bogorodica, v němž se skrývá krásná sbírka ikon. Zajímavý je také starý rybářský přístav s ruinami hradeb. Nesebr je skutečnou světovou památkou, má jedinečnou atmosféru a tak přitahuje turisty z celého světa, kteří touží po poznání bulharské historie.
Rila
Rila je nejvyšším bulharským pohořím a rozkládá se jižně od Sofie. Zde najdeme nejvyšší horu Bulharska, Masalu, měřící 2925 metrů nad mořem. V zimě jsou zde velmi využívaná lyžařská střediska Borovec a Majlovica. V těchto divokých horách byl vystavěn jeden z nejobdivovanějších klášterů v zemi – Rilský manastir z roku 1335. Manastir ochraňují mohutné zdi, díky kterým připomíná spíše pevnost. V roce 1961 byla ke klášteru přistaveno východní křídlo, které dnes slouží k vystavování klášterních předmětů zapsaných na seznamu UNESCO. Kupole kláštera je bohatě zdobena freskami vyobrazujícími scény z venkovského života. V interiéru můžete obdivovat složitě vyřezávané ikony vykládané lístkovým zlatem. V roce 2000 byl dokonce vyhlášen přírodní park Rilsky manastir, který má ochraňovat cennou flóru a faunu v okolí. Jeho území tak zahrnuje 36 vrcholů přesahujících výšku 2000 metrů nad mořem a také 28 ledovcových jezer. V parku najdeme 71 rostlinných a 14 živočišných chráněných druhů, které jsou zapsány v Bulharské červené knize.
Rilský manastir či město Borovec je ideálním výchozím místem pro pěší túry do pohoří Rila, jehož hřeben zdatní turisté zvládnou přejít za 5 dnů. Pohoří je protkáno množstvím značených turistických stezek různých délek i náročností. I tak je dobré mít s sebou mapu a kompas, protože pokud sejdete z trasy můžete se snadno ztratit.
Veliko Tărnovo
Veliko Tărnovo leží přibližně ve středu Bulharska poblíž centrálního Balkánského pohoří. Bývalé hlavní město Bulharského království (1185-1396) se může chlubit impozantním středověkým opevněním i historickým centrem. Atmosféru města dotváří úzké dlážděné uličky, domy ve svahu nad údolím řeky Jantry, bazary, obchůdky a prudké schody. Městu dominuje pevnost Carevec stojící na kopci. Přestože vypadá nedobytně, podlehla ve 14. století spolu s městem náporu Turků.
Do historie Bulharska se město zapsalo také v roce 1879, kdy se zde sešlo Národní shromáždění a sepsalo první bulharskou ústavu. Dalšími zajímavými památkami města jsou kostely Sveta gora a Trapezica. Ve staré čtvrti Varoš pak najdeme kostel svatého Nikolaje a kostel Kirili a Metodi. Když se vydáte ulicí generála Gurko budete míjet domy z dob turecké nadvlády, které byly vystavěny nad okrajem rokle. Na jižní straně řeky Jantry pak najdeme kostel Sveti Dimitar. Město se na přelomu července a srpna stává dějištěm Mezinárodního folklórního festivalu lidových souborů.
Údolí růží
Mezi pohořími Stara planina a Sredna Gora se rozkládá jedna z nejpropagovanějších oblastí Bulharska – Údolí růží. Svůj název údolí získalo z důvodu, že se právě zde pěstují ty nejvoňavější růže v celém Bulharsku a na Balkánském poloostrově. Z nich se poté vyrábí typický růžový aromatický olej. Údolí růží je také významnou vinařskou oblastí. Zdejší vína se vyznačují specifickou ovocnou vůní a svěží harmonickou chutí. V Údolí růží můžete narazit na několik historických osad jako je například Klisura, Sopot nebo Karlovo.
Karlovo
Malé městečko Karlovo se rozkládá pod nejvyšší horou Staré Planiny – Botevem. Díky okolní divoké přírodě, skalním útvarům, roklinám a útesům patří mezi nejkrásnější bulharská města. Centrum protínají dlážděné uličky vedoucí až do staré čtvrti s domy z 19. století a panskými usedlostmi. Mnoho z těchto domů stále obývají místní lidé a nejsou proto přístupné veřejnosti. Nejcennější stavbou je však kostel Sveta Bogorodica s modrou zvonicí. V interiéru kostela je k vidění dřevěná kazatelna, zdobený ikonostas a barevné moderní fresky. Nedaleko stojí také opuštěná mešita Kuršum Džamia, která je připomínkou turecké nadvlády.
Kazanlak
Město Kazanlak najdeme v Údolí růží a již proto je známé především pěstováním růží a lisováním vonného růžového oleje pro kosmetický průmysl. V červnu se zde pravidelně koná Festival růží, neboli Praznik na rozata, který je doprovázen lidovou hudbou, tanci a volbou královny festivalu. Dnes je však tento festival zaměřen spíše na turisty a cestovní ruch než na samotné růže jak tomu bývalo kdysi.
Město Kazanlak proslavilo také nedaleké Údolí thráckých králů. Kolem města najdeme spousty thráckých pohřebních mohyl, z nichž některé nebyly dodnes odkryty. Tato jedinečná památka objevená v roce 1944 je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jde o nejzachovalejší památku tohoto druhu na světě.
Plovdiv
Jedno z největších a také nejstarších bulharských měst, kde najdeme pozůstatky starověké, středověké i moderní kultury. Leží ve východní části Thrácké nížiny na obou březích řeky Marica. Město obývali Thrákové, Řekové, Římané, Turci a všechny tyto národy zde zanechaly svou stopu, a proto má Plovdiv své neopakovatelné kouzlo. Během 70. let 19. století se Plovdiv stal hlavním obchodním centrem Bulharska. V roce 1872 se zde konal první Plovdivský mezinárodní veletrh, kde byli předváděni honáčtí psi a včelí úly z Česka. Od roku 1933 je tento veletrh významnou událostí celého Balkánského poloostrova. Ve městě stojí několik středověkých kostelů tureckých mešit a také turecké lázně. Ve městě najdeme také mnoho antických pozůstatků, například Římský amfiteátr či zbytky římského akvaduktu.
Pirin
Pirin patří k nejkrásnějším pohořím Bulharska. Jeho pojmenování údajně vzniklo tak, že staří Slované věřili, že jsou tyto hory domovem boha Peruna – odtud i název Pirin. Nejvyšším vrcholem je Vichren měřící 2915 metrů nad mořem, čímž je také třetí nejvyšší horou na Balkánském poloostrově. Jeho dominantní severní stěna stoupá kolmo do výšky 450 metrů. Oblast Pirinu je národním parkem a přírodní rezervací, a tak chrání zdejší alpskou panenskou přírodu od nežádoucích zásahů všudypřítomné a stále se rozrůstající civilizace. Jelikož je Národní park Pirin poměrně odlehlý, našli zde své útočiště mnohé druhy evropských divoce žijících živočichů. Úpatí hor jsou pokryta hustými smíšenými lesy, výše na svazích najdeme tmavé jehličnaté porosty, které jsou doplněny strmými žulovými a vápencovými skalami.
Pro návštěvníky parku je připraveno množství dobře značených turistických cest a tras pro běhy na lyžích. Náročnost si může každý vybrat podle své fyzické zdatnosti. Většina se ale řadí k méně náročným trasám. Odpočinek a občerstvení turistům poskytuje několik horských chat, které nabízejí také možnost přenocování v překrásné a romantické krajině. K horské chatě Vichren, která leží v nadmořské výšce 1950 metrů lze dokonce dojet autem. Odtud mohou turisté pěšky zdolat vrchol nejvyšší hory za pouhé 2-3 hodiny. Do národního parku Pirin zatím ročně zavítá jen velmi málo turistů, což má také svůj půvab. Důvodem je zřejmě jeho odlehlost, ale park nabízí neopakovatelně majestátní horský svět, který jistě stojí zato navštívit.
Melnik
Na úpatí pohoří Pirinu se rozkládá jedno z nejoblíbenějších a nejhezčích bulharských měst. Je oblíbeným cílem turistů a odpočinek zde hledají i místní obyvatelé. Proslulé je také výrobou kvalitního červeného vína, které je známé po celém Bulharsku. Město obklopuje krásná příroda a zajímavá je také místní architektura. Maličké město Melnik bylo původně pouze tvrzí, teprve v roce 1968 se stal městem – muzeem s 96 domy, které jsou schované mezi útesy nebo vystavěné do skalních stěn. K bohoslužbám slouží 12 dochovaných kostelů, zajímavý je například kostel sv. Petra a Pavla s ikonostasem z 19. století či kostel Sveti Nikolaj Čudotvorec, který byl v 18. století velkoměstským kostelem. Dominuje mu zvonice ve tvaru minaretu. Poblíž města se nachází Roženski manastir, ukázka stavebního a malířského umění 14. století. Nedaleko za městem můžete navštívit pískovcové útvary známé jako Melnické zemní pyramidy. Tyto skály připomínají protáhlé úzké pyramidy.
Bansko
Město je významným historickým a kulturním centrem s jedinečným banským nářečím, které neuslyšíte nikde jinde v Bulharsku. Bansko bylo založeno v 17. století Bulhary, kteří odmítali přijmout islám. Časem zbohatlo řemesly a obchodem a vystavěny byly kamenné domy, jenž měly sloužit jako obrana proti nájezdům Turků. Historické centrum města je dnes unikátní architektonickou památkou, kde objevíte spoustu překrásných zákoutí, uliček a domů. Důležitými památkami jsou Kostel Svaté Trojice z roku 1835 s cennými malbami a ikonostasem, Kostel Nanebevstoupení Matky Boží z druhé poloviny 18. století, památník věnovaný místnímu rodákovi Paisiji Chilendarskému, Muzeum Neofita Rilského a Městské historické muzeum. Bansko je nejenom historické město, ale také významné lyžařské středisko rozkládající se pod nejvyšším vrcholem pohoří Pirin – Vichrenem.
Vitoša
Pohoří Vitoša je nejstarším bulharským národním parkem, který byl vyhlášen již v roce 1934. Jeho hřebeny dosahují výšek kolem 2000 metrů nad mořem a lze se k nim přiblížit lanovkou. Osamocený horský masív Vitoša obklopuje hlavní město Sofia a stal se ideálním příměstským lyžařským střediskem. Jeho nejvyšším vrcholem je Černý vrch ve výšce 2 290 metrů nad mořem. Pohoří je ideální jak pro lyžařské a jiné zimní sporty tak i pro pěší turistiku.
Ivanovo
Na severovýchodě Bulharska najdete městečko Ivanovo poblíž kterého se nachází komplex kostelů, kaplí, klášterů a sklepů, z nichž některé jsou vybudovány v jeskyních. Tyto památky jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Nejznámější je kamenný kostel St. Bogoroditsa (Svaté Panny) nebo skalní klášter Archanděl Michael. V 16. století byl klášter regionálním centrem umění, kultury a náboženství. Vnitřní malby ze 14. století a krásné staré fresky jsou považovány za jedny z nejlepších v Bulharsku.
Varna
Třetí největší bulharské město leží v jedné z nejnavštěvovanějších částí země – na Černomořském pobřeží. Dříve poklidné a bezvýznamné městečko na pobřeží se dnes díky rozvoji cestovního ruchu stalo tzv. mořským hlavním městem. Je také dopravním uzlem, který spojuje město s ostatními turistickými komplexy. Byly zde vystaveny rekreační zařízení a zábavní střediska pro turisty, ale město návštěvníkům nabízí také množství památek a kulturních zařízení.
V centru města najdeme náměstí Nezavisimost, na kterém můžete obdivovat katedrálu Nanebevzetí z 19. století. Z náměstí vedou do všech stran široké bulváry plné obchodů, restaurací a barů. Najdeme zde však také Archeologické muzeum, které je nejvýznamnějším muzeem ve městě, jelikož uchovává vykopávky z doby bronzové, šperky z doby helénské, římské pohřební sochy nebo sbírku středověkých zbraní. Za návštěvu jistě stojí Námořní muzeum se sbírkou námořních památek včetně uniforem a modelů lodí. Součástí muzea je také akvárium a delfinárium. Dominantou města se stala Stará věž s hodinami. Na náměstí Ekzahr Josif stojí Arménský kostel s kašnou, ze které proudí horký minerální pramen.
Jižně od města se rozkládá 15 km dlouhé Varensko ezero, které se stalo místem odpočinku. Na jeho břehu stojí syrská bazilika, kde byly v roce 1919 objeveny dva sarkofágy z alabastru, stříbra a zlata.
Zlaté písky
Letovisko Zlaté písky je jednou z nejvyhledávanějších bulharských přímořských lokalit. Poskytuje svým návštěvníkům totiž vše, co potřebují ke strávení příjemné a ničím nerušené dovolené. Vznik střediska se datuje do roku 1957, kdy se začalo stavět jako pokračování přírodního parku Zlaté písky. Kromě překrásné 4 km dlouhé písečné pláže je návštěvníkům k dispozici komplex veřejných bazénů. Pláže se pomalu svažují do moře, proto jsou vhodné také pro rodiny s dětmi. Kvalitu zdejších pláží potvrzuje také „modrá vlajka“ udělovaná evropskými ekology. Zlaté písky poskytují také ideální podmínky pro provozování vodních sportů.
Albena
Městečko Albena je vyhlášeným lázeňským komplexem a přímořským letoviskem, které vzniklo v roce 1958. Albena nabízí 6 km dlouhou a až 100 metrů širokou pláž posetou nejrůznějšími hotelovými komplexy, které obklopují parky a lesíky. Zdejší pláže s písečnými dunami se řadí mezi jedny z nejlepších v zemi. Do Albeny míří hodně německých turistů a také proto jsou zde ceny poněkud vyšší. Přihlásit se zde můžete do školy plachtění a windsurfingu nebo kurzu sportovního potápění.
Na jih od Albeny se nachází středisko Kranevo s krásnou širokou písečnou pláží. Oproti Albeně je zde větší klid a taky je zde levněji. V Kranevu je spousta restaurací a vyrostly zde také nové moderní hotely.
Slunečné pobřeží
Největší letovisko v Bulharsku vzniklo v roce 1958 je díky krásné písečné pláži a blízkosti Nesebaru nejvyhledávanější lokalitou. Nabízí dobré klimatické podmínky, pláž s pozvolným vstupem do moře a bohatou zeleň v okolí. Slunečné pobřeží je ideálním místem pro rodiny s dětmi, které zde chtějí strávit poklidnou dovolenou, ale i pro ostatní věkové kategorie. Během letní sezóny však bývá přeplněno zahraničními cestovními kancelářemi. Pobyt si můžete zpestřit projížďkou v drožce nebo na koni, jízdou na nafukovacích člunech nebo vodních lyžích, windsurfingem i plážovým volejbalem. Pro děti jsou připraveny tobogány na pláži. Klidnější pláž můžete navštívit ve vesničce Sveti Vlas.
Burgas
Druhé největší přímořské město je známé především svým chemickým průmyslem a ropnými rafineriemi. Přesto zde najdeme také mnoho zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Tepnou města je bulvár Alexandrovska vedoucí z jižního autobusového nádraží na sever a prochází dvěmi velkými náměstími. Nedaleko stojí Historické a také Archeologické muzeum s exponáty představujícími historii kraje. V Burgasu najdeme také Arménský kostel, kostel svatých Kirila a Metodii z let1894-1905 a Etnografické muzeum s rybářskými pomůckami a strašidelnými kostýmy. Burgas je vyhledávaným místem milovníků windsurfingu, jelikož zde vanou často silné větry. Zelenou oázou města je Nadmorski park, který poskytuje příjemné osvěžení během letních měsíců.
Primorsko
Primorsko se nachází na poloostrově s krásnými dlouhými plážemi a je oblíbené zejména mezi českými turisty. S češtinou se zde setkáte téměř na každém kroku. V češtině jsou nápisy, jídelní lístky a najdeme zde i České informační centrum. Můžete se zde kromě koupání věnovat dalším sportům, například cyklistice, jízdě na koni nebo nějakému vodnímu sportu. Konají se zde také kurzy potápění, to využijete zejména při potápění k podvodním jeskyním, několika vrakům lodí a zmizelým antickým přístavům.
Kiten
Nedaleko Primorska se rozkládá přímořská vesnička Kiten, která oplývá nádhernou přírodou, širokými písečnými plážemi, výborným klimatem a čistým mořem. Právem je proto považována za jedno z nejhezčích míst Černomořského pobřeží. Na plážích sem tam vyčnívají skalnaté útesy a dále do vnitrozemí se krajina mění v lesnaté pohoří Strandža. Je zde přístav i jachtařský klub kde kotví elegantní jachty. Do moře se zde vlévá řeka Karakarač, která je vyhledávána hlavně rybáři.
Sozopol
Historická Sozopol byla kdysi hlavním přístavem oblasti a důležitou kolonií, která se živila obchodem s látkami, vínem, medem, obilím a mědí a díky tomu docházelo k jejímu rozvoji. Později o své výsadní postavení přišla, ale i tak se stala okouzlujícím městem. Dnes je nejstarším městem na bulharském pobřeží a v jejím centru stojí staré dřevěné domy z 19. století. Typické pro Sozopol jsou její úzké uličky, kamenné zídky s vinnou révou a zvláštní malé kapličky. 45 zdejších domů bylo dokonce zapsáno mezi národní bulharské památky. Mezi nejvýznamnější církevní památky patří kostel Sveti Georgi a kostel Sveta Bogorodica, které jsou situovány ve staré části města na skalnatém poloostrově. Moderní město se nazývá Charmanite.
Pomorie
Toto menší a klidnější letovisko Pomorie je dlouhou písečnou pláží odděleno od Pomorijského jezera, které se využívá na těžbu soli. Centrum Pomorie kvůli požáru z počátku 20. století neoplývá množstvím historických budov, najdeme zde však rušnou pěší zónu plnou obchůdků se suvenýry, restaurace a kavárny nabízející příjemné posezení. Je zde také rybářský přístav. Nejzajímavějším místem v Pomorie je asi klášter Sv. Jiří nacházející se na předměstí u rušné křižovatky.
V místních lázních se léčí pohybové ústrojí, nervové ústrojí, kožní choroby a dýchací potíže. Léčivé jsou bahenní koupele a hnědý železitý písek z místních pláží.
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko