Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Varna - nejstarší zlatý poklad

Po letech zapomnění se Bulharsko v poslední době stává pro řadu Čechů opět oblíbeným cílem dovolených. Lákají je sem hlavně krásné pláže a nízké ceny ubytování i služeb. Ale Bulharsko toho může nabídnout mnohem víc, od krásných hor až po řadu památek.

S průzkumem můžeme začít hned na pobřeží. Město Varna (cca 350 tis. obyvatel) je největším městem na bulharském černomořském pobřeží a po Sofii a Plovdivu také třetím největším městem země. Od pobřeží vystupuje z moře v řadě teras jako gigantický amfiteátr. Svým obyvatelům i návštěvníkům poskytuje příznivé klima a průzračné moře s mírným přílivem a odlivem, ale také řadu zajímavých míst k návštěvě.

Varna

K Varně se hodí okřídlené úsloví „…již staří Řekové…“ Ano, město pod jménem Odessos založili již kolem roku 580 př. n. l. staří Řekové, kterým sloužilo jako obchodní kolonie. Ale zdejší území bylo osídleno už mnohem dříve. Varna proslula svým zlatým pokladem, respektive pozoruhodnou nekropolí, objevenou náhodou v roce 1972. Pohřebiště staré více než 6000 let skrývalo hroby plné zlatých předmětů a ukázek velmi vyspělé metalurgie. Poklad, starší než starověký Egypt či Mezopotámie, se stal nejstarší známou ukázkou opracovaného zlata na světě a pro Bulhary je to jasný důkaz toho, že v okolí dnešní Varny vznikla nejstarší civilizace světa… Naleziště se nachází v západní, průmyslové části města, ale abyste mohli velkou část nalezených předmětů obdivovat, stačí zajít do zdejšího Archeologického muzea, případně do Muzea historie Varny.

Když už jsme u muzeí, za zmínku stojí také Národní muzeum vojenské historie a jeho pobočka – Námořní muzeum, které vystavují různé dokumenty, uniformy, staré tanky, děla, letadla, vrtulníky, válečná plavidla apod. Tím jsme se dostali zpět k moři, a tak se sluší připomenout, že Varna je největším bulharským přístavem.

Mezi další místní zajímavosti patří třeba zbytky římských termálních lázní, monumentální katedrála Sveta Bogorodica, jež je jakýmsi symbolem města, pozůstatky byzantského chrámu z 5. až 6. století na pahorku Dűanavar Tepe a další.

Abychom ale nezůstali jen u historie, co třeba návštěva vyhlášeného delfinária? Není příliš velké, ale představení cvičených delfínů stojí za to vidět. Nedaleko je i oceanárium, které je však poměrně skromné a najdeme tu nějaké želvy, mořské koníky a ryby.

Varna

Asi 20 km západně od města leží pozoruhodný „Kamenný les“, soubor zvláštních vápencových útvarů vysokých až 7 metrů. Ačkoliv mohou působit jako ruiny nějakého chrámu, jedná se o přírodní stalagmity staré okolo 50 milionů let, vytvořené dávným mořem.

A nakonec si přece jen odpočineme na pláži. Na jih od Varny až po Balčik se táhnou vyhlášené Zlaté písky, dříve tak oblíbené a dnes znovu objevené. Služby jsou tady na slušné úrovni, avšak ceny stále ještě velmi příznivé. Prozatím – tak proč to nezkusit, dokud není pozdě?

Další zajímavé informace na Světadílech 

NesebarNárodní park PirinSofia

- mih -

Článek byl zobrazen 18 838 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko