Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Balčik - informace o letovisku

Za jedno z nejkrásnějších měst Bulharska je považován Balčik rozkládající se asi 35 km severně od Varny a 7 km jihozápadně od Albeny. Město, které patří k nejstarším v zemi, bylo vystavěno terasovitě v kopcích, nad menším zálivem. Balčik je zároveň nejseverněji položeným přímořským bulharským letoviskem.

Balčik se může pochlubit zajímavou historií. Poprvé byla tato oblast osídlena v 5. století před Kristem a osada, která zde vznikla, byla nazvána Kmuni, nebo Krounoi, což znamená řecky pramen. V okolí se totiž nacházelo a nachází množství krasových pramenů. O něco později byla osada přejmenována na Dionisopolis, podle řeckého boha Dia. Jeho tvář byla dokonce zobrazena na mincích, které se zde razily. Již v dávných dobách bylo město důležitým centrem severní části černomořského pobřeží. Na přelomu 13. a 14. století nakonec získalo svůj současný název Balčik. Toto jméno bylo odvozeno od bláta, které kdysi zaplavilo starý přístav. Ve druhé polovině 19. století město vzkvétalo a stalo významným střediskem obchodu.

V roce 1913 skončila balkánská válka a Balčik byl zabrán Rumunskem. Rumunská královna Maria byla natolik okouzlena zdejší krásou přírody, že si nedaleko města nechala postavit letní sídlo, botanickou zahradu, kapli a vilu pro aristokraty. Z Balčiku se začalo stávat luxusní letovisko a v roce 1940 byl připojen zpátky k Bulharsku. Už římský básník Ovidius nazval Balčik „Bílým městem“ a toto přirovnání mu zůstalo dodnes. Většina domů byla totiž postavena z bílého kamene na bílých pískovcových skalách, které město obklopují.

V současnosti žije v Balčiku asi 13 tisíc obyvatel. Balčik je unikátní v tom, že není jen klasickým plážovým střediskem, ale nabízí toho mnohem více. Jde o město s unikátní architekturou, které je navíc centrem uměleckého života. Najdete v něm desítky muzeí, galerií a nejrůznějších kulturních zařízení. Za návštěvu stojí především Galerie umění, Etnografické muzeum a Městské muzeum. Na stavbách ve městě jsou patrné stopy byzantského, starobulharského a arabského slohu. Starobylý duch města se odráží v příkrých klikatých uličkách a domech z kamení a nepálených cihel. Za největší atrakci města je považován Palác královny Marie obklopený překrásnými parky a botanickou zahradou, která je nejrozmanitější na celém Balkáně.

Palácový komplex je tvořen centrálním palácem s vysokou věží, řadou budov a letními domy, které jsou podepřeny mohutnými kamennými sloupy, aby nabízely krásný výhled na moře. Nezapomenutelný je i minaret vytvářející dominantu pobřeží. Pod prastarým stromem je vidět trůn, na němž královna ráda sedávala při pozorování západů slunce. V malé kapli, která je součástí komplexu, je uloženo královnino srdce. Botanická zahrada nabízí přes 3000 vzácných exotických rostlin a je využívána pro výuku na Sofijské universitě.

K dalším zajímavostem Balčiku patří kostel sv. Nikoly, renesanční komplex se starou školou nebo třeba 4 km dlouhá pobřežní alej. Balčik si udržuje atmosféru černomorského přístavního městečka, nabízí příznivé ceny, jeho obyvatelé jsou milí a přívětiví. Jelikož nenabízí kilometry dlouhé pláže, nestal se turistickým cílem číslo jedna a zůstává téměř nedotčen mezinárodním cestovním ruchem. Pláže zde ale přeci jen najdete, jsou tvořeny kamenitým pískem a mají pozvolný vstup do moře. Jde o pásy písku rozkládající se mezi mořem a botanickou zahradou. Pro koupání lidé využívají boční strany opuštěných přístavních mol. V jižní části města se nachází tobogán, který potěší hlavně děti. Na své si v Balčiku přijdou také golfoví nadšenci, kteří mohou nedaleko navštívit hned 3 skvělá golfová hřiště - Lighthouse Golf Course, BlackSeaRama Golf Course a Thracian Cliffs Golf Course.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko