Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Achtopol - informace o letovisku

Achtopol je velmi příjemná malá rybářská obec, na pobřeží Černého moře u hranic s Tureckem, 15 km jižně od Careva. Okolí se může pyšnit svou nádhernou přírodou s divokými útesy, která určitě stojí za prohlídku. Pláže jsou zde dlouhé s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře. Mezi turistické zajímavosti patří kostel Nanebevzetí P. Marie, malý klášter sv. Jana, Přímořský park a muzeum nad malým rybářským přístavem. Také zde naleznete obchůdky, restaurace a místní kavárničky. Antickou historii Achtopolu připomínají exponáty v místním muzeu o původní řecké osadě Agathopolis. Na konci poloostrova stojí květinami obklopený Hram Vesnesenie Gospodne (kaple Nanebevzetí).

Dříve klidná rybářská vesnička, dnes nově se rozvíjející letovisko na skalnatém poloostrově, nad nímž se od západu sklání pohoří Strandža. Achtopol je nejstarší bulharskou osadou na břehu moře asi 85 km jižně od Burgasu. Od turecké hranice jej dělí 14 km skalisek a divokých pláží. Antickou historii připomínají zbytky hradeb i exponáty v místním muzeu.

Černomořské domy, malý rybářský přístav i zátoky lemované útesy působí idylicky, i zde však najdete rozestavěné hotely a penziony, což ohlašuje počátek turistického rozvoje. Krásná písečná pláž s pozvolným vstupem do moře dlouhá více než 2 kilometry se střídá s několika malými, oblázky pokrytými, plážemi a skalisky, což ocení i milovníci potápění. I zdejší pláž poskytuje veškerý servis jako půjčení lehátek a slunečníků za poplatek, i nabídka vodních sportů je bohatá. Transfer z letiště v Burgasu trvá asi 120 minut.

Hlavní ulice Achtopole klesá od autobusového náměstíčka dolů přes park k přístavu. Přístav je docela malý, komorní. To se ale změní, neboť nějaký velký italský investor má v plánu vybudovat v Achtopoli do roku 2009 tak zvanou Jachtopol (psáno Yachtopol). Má to prý být třetí největší jachtový přístav ve středomoří s velkou přístavní hrází (říkají tomu bulharsky "podkova") a s novým majákem.

Okolí Achtopole rozhodně stojí za návštěvu. Kolem moře jsou zajímavé útesy vysoké asi 10 až 25 metrů a na nich pobřežní rovinaté stepi. Pastviny a ovce jsou tu všude kolem. Na jih se touto krajinou dá po nově vybudované turistické stezce nebo po hlavní silnici dojít do Sinemorce. To je předposlední vesnice na bulharském pobřeží před hranicemi. Na západ od Achtopole se asi po dvou kilometrech dostanete do kopců pohoří Strandža, které jsou už pár let národní park. Parkem pomalu protéká řeka Veleka. Na sever se z Achtopole dá podél moře nebo po silnici pohodlně dojít do Varvary.

Zajímavosti

K církevním památkám v Achtopolu patří kaple Nanebevzetí s nádhernými živými freskami z devatenáctého století.

Pro romanticky založené povahy máme tip na večerní procházku ke zdejšímu majáku. Odtud si můžete zaplavat kolem nedalekých útesů až k přístavnímu molu, kde je večer k vidění spousta krabů, ryb a jiných mořských živočichů.

Pět kilometrů jižně od Achtopolu ústí jedna z nejkrásnějších řek, které se do Černého moře vlévají - řeka Veleka. V ústí řeky jsou jazyky naplaveného písku, které řeku před vstupem do moře jakoby "zatarasují". Tento úkaz využívají někteří turisté ke zpestření svého pobytu koupáním se mezi těmito jazyky, nebo jen tak poleháváním na písečných naplaveninách uprostřed ústí řeky. Voda v těchto místech je vždy chladnější než moře, což v horkých letních dnech vybízí k plavání z teplého moře do studené řeky a zpět. Nedaleko ústí je vesnička zvaná Kosti, která je známa především tradicí tanečníků na žhavém uhlí.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko