Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sofia - informace o městě

Sofia roste, ale nestárne. Díky svým předměstím zde nachází svůj domov celá jedna desetina bulharské populace. Většina příjezdových míst v Sofii není pro návštěvníka příliš přívětivých. Téměř milionová Sofia je však město mnoha tváří. Starobylé památky, rozlehlé parky, bulváry, tržiště, zahrádky pouličních kaváren na straně jedné a oprýskané paneláky, špinavá předměstí, vraky aut, prach a architektonické „skvosty“ z doby, kdy zde vládli komunisté na straně druhé. I přesto stojí za to Sofii zhlédnout.

Sofie
Foto: Katedrála svatého Alexandra Něvského

Už odedávna byla Sofie dopravním i obchodním uzlem na trasách Evropských obchodníků a toto postavení si uchovala dodnes. Sofie je druhé nejstarší hlavní město v Evropě, jako centrum Thrákie byla obsazena Filipem Makedonským, později Římany. Zničili ji Hunové, obnovil ji byzantský císař Justinián. Z jeho doby se tu nachází zbytky opevnění. Nejvýznamnější památkou je Boyana kostel (UNESCO), dále pravoslavná katedrála Alexandra Něvského a byzantský kostel St. Sofia.

Veřejné městské stavby prozrazují úzké historické vazby mezi Bulharskem a Ruskem. Je to především kostel Alexandra Něvského, v jehož okolí se nachází řada muzeí a galerií. Na okrajích Sofie pak najde potěšení každý, koho zajímá ortodoxní umění (např. v kostele Bojana na úpatí Vitoše a manastiru Kremikovci). Na bulváru Car Osvoboditel v čísle 1 najdete etnografické muzeum založené v roce 1889 knížetem Ferdinandem I. a hned za ním je Ruský kostel Sveti Nikolaj Čudotvorec.

Neměli byste zapomenout ani na Sofijskou synagogu z přelomu 19. a 20. století, kde můžete obdivovat nádherný mosazný svícen o váze kolem 2 tun. Nadvládu Turků připomíná mešita Banja Baši z 16. století, její kupole a minaret evokují atmosféru blízkého východu.

Kromě nesčetného množství kostelů se chlubí Sofie také vysokým množstvím nejrůznějších muzeí. Tím nejznámějším je bezesporu Národní historické muzeum na předměstí Sofie v Boyaně. Nachází se zde historické exponáty z Bulharské historie, včetně proslulého Thraciánského zlatého pokladu z 1. tis. př. n. l. Národní muzeum přírodní historie nabízí přes milion exemplářů zvířat, rostlin a minerálů. Kromě toho je připravena i expozice s živými zvířaty. Dům Ivana Vazova zaujme všechny milovníky literatury. Tento bulharský básník se proslavil díky románu Under The Yoke popisujícím povstání proti Turkům v 19. století.

Národní divadlo
Foto: Národní divadlo

Původně se toto místo jmenovalo Serdica, protože prvními osadníky byl thrácký kmen Serdi. Slované, kteří se na toto území dostali asi v 7. století, město přejmenovali na Sredets, ale jméno Sofia pochází s největší pravděpodobností od názvu antického chrámu Sveta Sofia, který stojí dodnes v centru města.

Městské lázně, které bývají někdy označované jako centrální nebo turecké stojí za to vyzkoušet. Mozaiková budova byla pro veřejnost otevřena v roce 1911 a v současnosti je rozdělena na Městské muzeum a budovu pro hydroterapii. Na prostranství před lázněmi si potom můžete natočit léčivou vodu vyvěrající z horkých minerálních pramenů.

Největší chloubou Sofie jsou parky. Je jich tu opravdu požehnaně. Nejznámějším městským parkem je bezesporu Sofia City Garden. Místo oblíbené domácími i turisty láká k relaxaci v desítkách kaváren i útulnými kouty s malými fontánkami. Největší Sofijským parkem je Park Svobody, jehož součástí také umělé kluziště, zoologická zahrada a tři sportovní stadiony.

Pokud vyjdete do ulic jako pravý domorodec, poznáte tu nejkrásnější tvář města. Sofijské trhy s pouličními muzikanty, úzké uličky s množstvím zapomenutých historických skvostů, malá náměstí se zaprášenými kavárnami a neopakovatelnou atmosféru zažijete jenom tady a teď.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko