Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pirin - informace o pohoří

Pirin je druhým nejvyšším horstvem. Jeho rozloha je však oproti Rile jen asi poloviční, takže dojem z něho je jakoby ucelenější. Je charakteristický panoramatickými rozhledy, hlubokými kotlinami a hlavně množstvím jezer (je jich 176, největší je Popovoto j.) v údolních závěrech ledovcového původu.

Navštěvuje se hlavně severní část, která zabírá asi 3/4 celkového území a je alpinského charakteru, zbytek území není tolik přitažlivý a je podobný našim Jeseníkům. Severní Pirin začíná sedlem Predela (1 140 m n. m.) a končí Todorovou poljanou (1 883 m n. m.). Část tohoto území je od r. 1987 národním parkem. Tento statut zde sice není tak přísný jako u nás, ale neměli byste tu správně bivakovat, koupat se v jezerech a samozřejmě zakládat ohně. Jsou zde také tři rezervace.

Pirin patří k nejkrásnějším pohořím Bulharska. Staří Slované věřili, že zde sídlí bůh Perun a tak vzniklo i pojmenování celého pohoří Pirin. Jeho nejvyšší vrchol Vichren (2914 metrů) je třetí nejvyšší na Balkánském poloostrově. Za jasného počasí je z něj vidět až na bájný Olymp v Řecku. Pirin je přírodní rezervace - národní park, důsledně chráněný před nežádoucími civilizačními zásahy. Panenská příroda a alpský charakter dávají záruku, že svou dovolenou prožijete v ideálních přírodních podmínkách.

Pirin má alpský charakter, 3 vrcholy mají nad 2 900 m. Ve výšce 1 700 – 2 500 m je areál Šiligarnika a ve výšce 1 100 – 1 600 m areál Chalin Valog. Oba areály jsou situovány nad městem na severní straně Pirinu. Najdeme v nich šest sjezdovek, s délkou od 1 200 do 2 500 metrů, s převýšením od 320 do 887 metrů. Jsou položeny na svahy Todorina vrchu (2 746 m) a Černe Mogily (1 976 m). Přitažlivá pro lyžaře je zejména skutečnost, že zde průměrná sněhová pokrývka od začátku ledna do konce dubna dosahuje až 2,5 - 3 m.

Bansko-Šiligarnika

Na Pirinu se lyžuje především v areálu Šiligarnika, vybudovaném pod vrcholem Todorka (2 746 m). Areál Šiligarnika je od městečka Bansko vzdálen 11 km. Pro skutečně náročné lyžaře je zde možnost sjíždět některé terény v rámci programu extrémního lyžování.

Díky rozsáhlým investicím byl vybudován skutečně nádherný a moderní lyžařský areál s celkem 65 km lyžařských tratí všech obtížností a se sjezdovkou i pro noční lyžování. Sjezdovky jsou každodenně upravovány (k dispozici jsou nejmodernější rolby a 30 sněhových děl) a mají tak neustále špičkovou úroveň. Nejvýše položené sjezdovky začínají ve výšce 2 560 m a velké sjezdovky jsou dlouhé přes 2 500 m.

Trojsedačková lanovka začíná v 1 700 m a končí ve výšce 2 400 m. Velká sjezdovka je dlouhá 2 500 m a zhruba v polovině se dělí na dvě části. Střídají se úseky červené a černé jsou skvělou příležitostí pro náročnější lyžaře. Menší sjezdovka pod Todorkou - Plato je o něco kratší (1 400 m), ale o to krásnější, prostředí rozeklaných štítů Pirinu vás zcela jistě uchvátí. Plato je ve výšce 2 150 m až 2 470 m. Pod sjezdovkami jsou ski servis, půjčovna a úschovna lyží, snowboardů a bot, stánky s občerstvením, restaurace.

V lyžařském areálu můžete využít lyžařskou i snowboardovou školu a pro nejmenší je připraven Junior Club – dětská lyžařská školka. Přímo z Banska vás do lyžařského areálu vyveze moderní kabinková lanovka. Na jednotlivé sjezdovky vás pak vyvezou tří až čtyřsedačkové lanovky.

Lyžování a snowboarding

V zcela novém a moderním areálu na úpatí Pirinu je velké množství sjezdovek, lanovek a vleků. Areál byl v roce 2003 rekonstruován a většina lanovek je zcela nových a plně odpovídajících západním standardům. Většina sjezdovek je denně upravována kvalitními rolbami, asi třetina sjezdovek je záměrně ponechána neupravená. Celková délka lanovek a vleků je přes 22 km, celková délka všech značených sjezdovek je 65 km.

Lyžařům se nabízí kompletní zázemí: půjčovny lyží, snowboardů a sněžných skútrů, úschovny, paragliding, lyžařské školy nabízející třeba skialpinismus či extrémní lyžování. V nedalekém Dobriništi jsou termální lázně (balkánského stylu - "baňa").

Dobrinishte

Vesnice Dobrinishte je jen 6 kilometrů jižně od Banska, je zároveň jednou z největších vesnic v zemi, její populace přesahuje 3 tisíce obyvatel. V okolí vesnice se nachází okolo 17 minerálních pramenů s teplotou mezi 30°C a 40°C a také veřejná minerální lázeň. Dobrinishte nabízí dobré podmínky pro ubytování, je tu několik hotelů a ubytoven.

Půvabná vesnice s dřevěnými, vyřezávanými domy s chovem ovcí a dobytka láká návštěvníky hlavně na 3 vodní mlýny na výrobu plsti z ovčí vlny, kostel Petra a Pavla s krásným ikonostasem od řezbářů z Dobärsko, květinové zahrady, horskou protěž, ale také 3 venkovní bazény s minerální vodou. Vesnička je také východiskem do centrální části Pirinského národního parku od severu přes chatu Goce Delčev.

Zajímavost

V případě Bulharska by si příznivce dopravy a krásné přírody rozhodně neměl nechat ujít návštěvu jedné ze dvou současných bulharských úzkorozchodných tratí Septemvri - Dobrinište. Není to nic problematického, tento výlet lze zvládnout ze Sofie či Plovdivu za jediný den. Nechejte se vyvézt vláčkem jak z dětských snů na střechu Balkánu.

Když zůstanete v okolí Banska a Dobrinište, můžete si výborně užít Pirin na dvou až třídenních výletech okolo hory Vichren a kolem jezer na okruhu, který začíná a končí na chatě, jež je dostupná ze silnice Bansko - Dobrinište. Jelikož je silnice z Banska k chatě Vichren přímější než cesta z Dobrinište k chatě Bezbog, je jednodušší začít v Bansku a skončit v Dobrinište, ale okruh můžete podniknout v obou směrech.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko