Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ivanova - informace o městě

Pokud se octnete v severovýchodní části Bulharska, nenechejte si ujít návštěvu Ivanova, města, které se nachází asi 20 km jižně od Ruse. V údolí řeky Černi Lom v přírodní rezervaci Rusenski Lom v severovýchodním Bulharsku se nachází u vesnice Ivanovo komplex kostelů, kaplí, klášterů a sklepů. Jde o jeskyně ve skalách s různým určením. Spojitost mezi jednotlivými objekty dnes není zřejmá (často se proto píše o „skalních klášterech“ v množném čísle či o klášterní kolonii), původně však údajně byly pospojované soustavou dřevěných teras a galerií.

Skalní klášter Sv. Archanděl Michael a kostel Matky boží byl vybudován v roce 1360, je 16 m dlouhý, 4 m široký a 2 m vysoký. Na stěnách a stropech se zachovaly fresky neznámého mistra. Naleznete zde například figurální portréty cara Ivana Alexandra a carevny Teodory. Vnitřní fresková výzdoba je důkazem vyspělosti bulharského malířství. Právě zdejší fresky byly důvodem, proč byl klášterní komplex roku 1979 zapsán na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Údolím Černi lom protéká mezi skalami řeka, kde hnízdí chráněné druhy ptactva. Ze skal jsou nádherné výhledy na meandr Rusenski Lom. Vápencový kaňon říčky Rusenski Lom, vznikající soutokem říček Beli Lom, Malki Lom a Černi Lom je asi 100 m hluboký. Skály obsahují řadu přírodních dutin, stepní partie se střídají s úseky až pralesního charakteru při patě skalních stěn. Jsou domovem řady vzácných druhů živočichů, zejména ptáků a plazů. Horní část rokle až po skalní klášter je součástí přírodního parku Rusenski Lom. Obdobný charakter má však i údolí pod klášterem. Celé údolí je poměrně dobře průchozí, ale cesta značená není.

Na informační tabuli přímo v místě je celý komplex označován jako Skalen manastír „sv. Archangel Michail“ (Skalní klášter sv. Archanděla Michaela), v běžných materiálech jako Ivanovski skalen manastír (Ivanovský skalní klášter).

Přirozeným srdcem celého údolí jsou pozůstatky skalního kláštera - několik skalních místností, vesměs s nástěnnými malbami, ve stěnách kaňonu jednoho mohutného meandru říčky východně od Ivanova.

Poustevníci zdejší jeskyně při důležité kupecké stezce z Tarnova k Dunaji obývali a upravovali snad již od 12. stol. Historicky doložený je emerita Joakim, který přišel z řecké posvátné hory Athos a roku 1235 se stal prvním patriarchou 2. bulharské říše. Největší rozkvět kláštera nastal za cara Georgia I. Terteres, který se na sklonku života (+ 1292) sám stal mnichem a údajně je někde zde ve skalním hrobě pohřben.

V té době vznikla pravděpodobně i zdejší malířská výzdoba, která je řazena k tzv. Tarnovské malířské škole a je jednou z nejcennějších ukázek raně středověkého bulharského malířství (někdy je však jejich vznik kladen až kolem roku 1360).

Nejsnadnější přístup do údolí je po silničce od Ivanova. Nevelké městečko Ivanovo leží při železniční trati z Ruse do Gorne Orjahovice. V centru najdete moderní budovu radnice s turistickým informačním centrem. Před radnicí je památník a jižně od ní moderní kostel.

Ivanovo sloužilo duchovním jako útočiště před vnějším světem a tureckou invazí. K Ivanovu se dostanete po silnici z města Ruse - jižním směrem na Červen a Dve Mogili, vzdálenost 20 km.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko