Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sozopol - informace o letovisku

Sozopol je malebné historické městečko ležící 35 km jižně od Burgasu. Toto městečko má jedinečnou atmosféru, jejíž unikátnost způsobuje mimo jiné fakt, že zde žije i významná řecká komunita. Už léta se pere s Nesebarem o to, které městečko je krásnější. Původně řecká obchodní kolonie Apollonia, která má za sebou bohatou historii po všech stránkách rozvinutého přímořského města. Její jméno znamená „město spásy“, což se vztahuje k dobám, kdy byla Sozopol důležitým přístavem, ve kterém nacházely lodě útočiště před rozbouřenými vlnami.

Sozopol je nádherné historické město, které bylo už v minulosti významným dopravním a obchodním uzlem Bulharska. Klikaté, úzké uličky Sozopolu jsou doplňovány bulharskými typickými domy – kamenné základy a dřevěná patra, to je romantika sama. Uzoučké ulice městečka Sozopol s dřevem obloženými domy, fíkovníky v zahradách obehnaných kamennými zdmi, vinice poskytující lehký stín, rybáři vyplouvající za úsvitu na moře, umělci vystavující na ulici svá díla, staré ženy vytvářející přímo před vašima očima nádherné háčkované ubrusy - to vše dodává městečku Sozopol nenapodobitelnou atmosféru. O noční zábavu se tu postará množství barů, diskoték a restaurací.

Stará část města Sozopol si uchovala svůj historický ráz s dřevěnými domky, úzkými uličkami a malými kapličkami. Nedaleko se nachází archeologické muzeum, kde můžete obdivovat nejkrásnější sbírku řeckých kamenných váz. Za návštěvu také bezpochyby stojí umělecká galerie a kostel sv. Bohorodičky.

Malebnost podtrhuje rybářský přístav, kde kotví vedle válečných lodí i čluny, malé jachty a rybářské bárky. V dosahu jsou dvě písečné pláže – parkem na uměle vybudované šíji dojdete na městskou pláž. Jižní sozopolská pláž (Charmanite) je dlouhá asi 2 km, dostatečně široká s čistou vodou a dostatkem prostoru. Bohatá nabídka vodních sportů, půjčovny lehátek a slunečníků na plážích i tobogán jsou samozřejmostí.

Můžete se tu také zúčastnit některého z potápěčských kurzů vedených profesionálními instruktory. Místní potápěčská škola je zde velice vyhlášená. Malebnost tohoto překrásného městečka dotvářejí i dvě pěkné písečné pláže s pozvolným vstupem do moře s mnohými atrakcemi a možnostmi vodních sportů.

Sozopol je určen především pro ty, kteří chtějí nejen odpočívat na pláži, ale i zažít romantickou atmosféru městečka při večerních procházkách. Najdete zde kromě obchůdků, restaurací a vináren také banky, bankomaty, směnárny, lékárnu, poštu, polikliniku, tenisové kurty, půjčovnu kol, archeologické muzeum, letní scénu, kde se v sezóně konají koncerty a festivaly.

Zajímavosti

Pamětihodností v Sozopolu je mnoho a pro návštěvníky tvoří krásný celek. Mezi ně patří dva starověké renesanční kostely - St. Zosim a Sv. Kiril a Metodi, ten je užíván jako koncertní sál. Turistickým centrem Sozopolu je dlážděné náměstíčko, které se nachází mezi poloostrovem a Charmanite (oblast na pevnině). Naproti kostelu na druhém konci náměstíčka najdete městskou knihovnu, která tvoří jevištní pozadí amfiteátru stavěného na festival Apollonia. V průběhu léta slouží různým koncertům. Za knihovnou najdete již trochu sešlé Archeologické muzeum (v létě je otevřeno denně).

V létě zde můžete navštívit kostel Sveta Bogorodica, který je dobře skryt. Jižně odsud na ulici Apolonia najdete kostel Sveti Georgi, který je obklopen rušnými bary a kavárnami. V bývalé střední sozopolské škole najdete Uměleckou galerii.

Asi 2 km na sever od starého Sozopolu leží ostrov Sv. Ivan. Svatý Ivan je největší černomořský ostrov na území bulharských vod. Ostrůvek chrání maják. Kdysi ostrůvek hostil klášter.

Můžete si udělat výlet do zalesněných vrcholků Měděných hor. Asi 20 km jižně od Sozopolu se do Černého moře vlévá řeka Ropotamo a zdejší krajina je přírodní rezervací. Přímo za ústím řeky je mys Maslen, který nabízí nádherný výhled na moře a krajinu kolem. O něco dál je jeden z nejhezčích zálivů na bulharském pobřeží. Nedaleko se nacházejí mokřiny Stomplo s dvěma přírodními rezervacemi – Vodní lilie a Veliov Vír.

Sozopol má výborné autobusové spojení s nedalekým Burgasem a dalším okolím: letovisko Djuni, městečka Nesebr, Kiten, Primorsko.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko