Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Veliko Tarnovo - informace o městě

Jedním z nejimpozantnějších bulharských měst je středověké hlavní město Veliko Tarnovo. Údolí řeky Jantry dělí město na jednotlivé čtvrti. Středověké opevnění tyčící se na masivu Carevec  jsou přilepeny ke skalám jako vlaštovčí hnízda. Archeologové se stále snaží objasnit dávnou minulost Tarnova, a to nejen jeho středověké citadely, ale i kostelů Světa gora a Trapezica. Období druhého bulharského království zanechalo své stopy i v okolních kopcích a údolích, kde se nachází několik manastirů a zajímavých městeček.

Veliko Tărnovo je nejsymboličtější město Bulharska. Scházejí se zde důležitá zasedání parlamentu, obnovovala se zde státnost. Veliko Tarnovo bylo v období druhého bulharského carství hlavním městem. Leží přibližně ve středu šířky Bulharska poblíž centrálního Balkánského pohoří. Stará planina se táhne od západních hranic Bulharska k Černému moři. Nejvyšší hora Botev leží ve střední části Bulharska a dosahuje výšky 2 376 m nad mořem. Je to zalesněné pohoří bohaté na jeskyně a zelené pastviny. Turistickým cílem Staré planiny je středověké město Veliko Trnovo.

Bývalé hlavní město země je jedním z nejmalebnějších míst, která lze v Evropě najít. Starodávné stavby jsou posázeny ve svazích a příkrých pahorcích. V centru města se během sezony každou noc rozsvítí jeden ze svahů všemi barvami a za doprovodu až mystické hudby vypráví pohnutý příběh země. Laserová show je možná kýčovitá, ale dojem každopádně udělá.

Město rozložené na útesech nad údolím Jantry bylo v letech 1185-1396 hlavní město Bulharska (tzv. druhé bulharské království). V dalších staletích také centrum několika povstání proti Turkům a v 18. stol. samozřejmě národního obrození. Tady se sešlo roku 1879 Národní shromáždění, aby sepsalo první bulharskou ústavu. Zde bylo také roku 1908 de jure vyhlášeno (třetí) Bulharské království.

Staré město se rozkládá na úzkém skalnatém hřbetě, na jihu a severu spadajícím do údolí Jantry, která zde vytváří úzký meandr. Starému městu dominuje katedrála Matky Boží (Sveta Bogorodica). Zajímavější jsou však boční křivolaké uličky s domky, jež mají kamenné přízemky a dřevěná nepravidelně posazená patra, často terasovitě uspořádanými ve strmém terénu, takže z jedné strany mají daleko více pater než ze strany druhé. Jedním z nich i Sarafinův dům z 19. stol. jižně od hlavní třídy, který je zpřístupněn  veřejnosti.

Bezprostřední okolí Tarnova je skalnaté, velice malebné. V širším okolí se nachází řada klášterů (Preobraženský, Svaté Trojice, Kaliferevský, Plakovský, Kapinovo) a památková rezervace ves Abranasi na kopci nad Tarnovem. Západně Drjanovská soutěska s Drjanovským klášterem, veřejnosti přístupnou jeskyní Bačo Kiro a dvěma „ekostezkami“, z nichž jedna má údajně charakter ferraty ve vápencových útesech kaňonu.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko