Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Plovdiv - informace o městě

Plovdiv leží ve východní části Trácké nížiny na malebných úbočích po obou stranách řeky Marica. Toto druhé největší město v Bulharsku je i v dnešní době jedním z nejzajímavějších a nejživějších center, které může směle soutěžit i se Sofií. V Plovdivu najdete pohromadě pozůstatky starověké, středověké i moderní kultury. Dávají městu neopakovatelné kouzlo a z  města učinily synonymum bulharských dramatických a převratných dějin.

Staré město nabízí pohled do dlouhé a pestré minulosti. Tráckým opevněním počínaje, pokračujíc přes byzantské zdivo, panská sídla z dob bulharského obrození a středověké kostely a tureckými mešitami konče. Plovdiv nabízí kvalitní kulturní vyžití i dnes. Umělecké festivaly a veletrhy předčí podobné akce v Sofii a jeho promenády a restauranty jsou rovnocennými konkurenty.

Velkolepý, skvostný amfiteátr byl vystavěn v římských dobách. Nyní je zrekonstruován a pod širým nebem můžete zhlédnout klasické drama, operu i koncerty. Funkční mešita Jumaia Mosque přitahuje návštěvníky centra moderního Plovdivu minaretem a slunečními hodinami. Obchodní část města byla mezi mešitou a řekou Marica. Jedny z nejstarších věžních hodin ve východní Evropě jsou umístěny za Sahat Tepe. Hodiny pracují dodnes.

Původní osídlení se datuje dávno před náš letopočet. Vnitřní město, jak je Římané tradičně nazývali, je mnohem mladší. Atény, Kartágo a Konstantinopol vznikly mnohem později. Současník Tróji přežil Mykény. Plovdiv je vše v jednom: thrácké a řecké polis, pýcha Filipa Makedonského, hlavní město Thrákie pod nadvládou Říma, centrum byzantinismu, pevnost Bulharů a sen křižáků.

V dávné minulosti Plovdiv stál na 6 kopcích: Taxim, Nebet, Jambaz, Sahat, Jendem and Bunarjik. Sedmá hora, Markovo Tepe, je dnes pod chodníky moderního Plovdivu. V roce 432 před n. l. bylo město ovládnuto Filipem II. Makedonským. Během jeho vlády byly přestavěny staré thrácké pevnosti a věže. Filip II. dal městu své jméno - dnešnímu Plovdivu se začalo říkat Filipopolis. Kendros, Eumolpia, Philippopolis, Pulpudeva, Thrimonzium, Pulden, Populdin, Ploudin, Filibe - to jsou starověká jména Plovdivu během 6 000 až 8 000 let jeho existence. Jméno "Plovdiv" se poprvé objevilo v písemnostech z 15. století a zůstalo městu dodnes.

Tipy pro návštěvníky

Pro město je typické šestero pahorků, zachovalo si křivolaké uličky s domky obchodníků. K památkám, které stojí za pozornost, se řadí pevnostní brána Chisar z římského období, Archeologické muzeum s Panagjurským pokladem, Etnografické museum, hodinová věž na Hodinovém pahorku, lázně Čifte baňa, Národní divadlo a opera, kostel sv. Mariny (1853), P. Marie (1844), římskokatol. kostel sv. Ludvíka (1861), pomník ruského cara Alexandra II. na pahorku Osvoboditelů s výhledem na město.

Plovdivský veletrh
Plovdiv se stal během 70. let 19. století hlavním obchodním centrem Bulharska. První Plovdivský mezinárodní veletrh roku 1872 byl spíše prostou událostí, kdy byli předváděni honáčtí psi a například Češi vystavovali včelí úly. Od roku 1933 se z něj stala významná událost a dnes je považován za největší svého druhu na Balkáně. Na začátku května je věnován spotřebnímu zboží a v září jde o větší průmyslový veletrh.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko