Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Údolí růží - informace o oblasti

Růže a víno - Údolí růží, to je podbalkánská oblast, která se rozkládá mezi pohořími Stará planina a Sredna gora. Pěstují se zde nejkrásnější a nejvonnější růže na Balkánském poloostrově, z nichž se lisuje růžový olej. Jedna z nejvíce propagovaných oblastí Bulharska se rozprostírá pod jižními svahy Stare planiny od Sofie směrem k pobřeží Černého moře.

Většinu léta zde praží slunce, které vysušuje půdu na prach a déšť je velmi vzácný. Veškerá činnost je věnována růžím, které daly údolí jeho jméno, a které od poloviny května do začátku června vyzdobí vždy celé údolí veselými barvami.

Sedmdesát procent celkové světové produkce růžových vonných olejů nebo extraktů z růží pochází z oblasti mezi Klisurou a Kazanlakem. Za rok za ni zaplatí výrobci parfémů 45 miliónů dolarů, a proto jsou růže známé jako „bulharské zlato“. Vše pravděpodobně způsobil turecký obchodník, který začal ve 30. letech 19. století s domácí výrobou vonných olejů z divokých růží v průsmyku Šipka.

Bulharský růžový olej je nejkvalitnější a nemá na světě konkurenci. Nejznámější světoví výrobci parfémů jej používají ve svých recepturách kvůli dvěma základním kvalitám: Pro zvláštní a jedinečné aroma, a proto, že olej parfému dodává dlouhé trvanlivosti.

Muzeum růže

Unikátní Muzeum růží najdete v budově Akademie. Tato nenahraditelná surovina kosmetického průmyslu se vyvážela již v roce 1720 přes Cařihrad na lodích do Marseille, Londýna, do New Yorku a s koňskými karavanami přes Bukurešť do Vídně, Paříže, Berlína a Moskvy. V roce 1820 založil Dončo Papazov z Kazanlaku první bulharskou olejářskou společnost. Později ji jeho synové Dimitar a Botjo dále rozvíjeli. Následovaly společnosti Kančo Šipkova, Christo Christova a Petko Orozova.

V muzejních expozicích lze vidět, chráněné tlustostěnným sklem, zlaté medaile, které bulharský růžový olej vyhrál na veletrzích ve Vídni ( 1873), v Paříži (1875) či ve Filadelfii (1876) nebo třeba v Chicagu (1893). V následujících odděleních muzea si lze prohlédnout řadu původních přístrojů z mědi a dalších materiálů. Jsou zde zařízení k destilaci oleje, nástroje na oddělování oleje od růžové vody, dobové lahve, kontejnery i zvláštní přepravky pro vývoz produktu. Nechybí loga obchodníků, účetní knihy, nejrůznější dokumentace a fotografie obchodnických rodin. Rozsáhlá sbírka předmětů, fotografií a písemností dokumentuje 330 let dlouhou historii bulharského růžového průmyslu.

Městečko Karlovo se na úpatí Staré planiny v červnu mění v hlavní město této květiny, a to během Festivalu růží. K dostání je tu růžový džem, růžové brendy - a samozřejmě růžový olej - gram za 10 eur, tedy asi 300 korun. V Údolí růží stojí za vidění i padesát kilometrů vzdálený Kazanlak. Město, které je pod ochranou UNESCO, žije z pěstování růží víc než sto let.

V této oblasti se rovněž pěstuje a vyrábí i víno, známá a vynikající je např. odrůda Karlovo Misket (Královský muškát). Mezi nejvýraznější vinařské obce patří Sliven, Jambol, Karlovo nebo Bania. V údolí také narazíte na několik historických osad, jako je Klisura, Sopot, Karlovo, Kalofer a Kazanlak. I ty mají významné místo v bulharských dějinách. Také se v nich nacházejí unikátní historické památky.

Podbalkánská vinařská oblast - Údolí růží – s nadmořskou výškou 250 m a ročními srážkami 550-600 l/m2 se rozprostírá na jih od Staré Planiny a má dlouhou vinařskou tradici, o čemž svědčí i množství archeologických nálezu a kulturních památek. Půdní a klimatické podmínky (převážně písčitá a jílovitá půda, mírná zima a chladné léto) jsou velmi příznivé pro pěstování vinné révy, navíc je tato oblast ekologicky čistá. Vinice se rozkládají na jižních svazích Staré planiny a v údolí mezi ní a pohořím Sredna Gora. Důležitá je skutečnost, že úroda se používá hlavně na výrobu vína. Hlavními odrůdami, z kterých se vyrábějí bílá vína, jsou Červený Misket (Muškát Červený), Muscat Ottonel, Chardonnay, Riesling a Ugni Blanc, a z modrých odrůd Cabernet, Merlot a Pamid.

 
 

Náš tip

USA a KANADA - jaro 2023

Poznávací zájezd po nejkrásnějších pamětihodnostech východu USA včetně návštěvy Niagárských vodopádů a kanadského Toronta. Zájezd pořádá CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Bulharsku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Bulharsku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko